Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Biały ekran w laptopie. Co z tym zrobić? /

Zepsuty laptop biały ekran awaria usterka

Pojawienie się białego ekranu na laptopie jest drugim co do częstości występowania, po klasycznym problemem, jakim jest czarny ekran. Usterka ta może wystąpić podczas uruchamiania komputera lub, rzadziej, podczas jego użytkowania. Istnieje kilka możliwych przyczyn tego typu problemów, więc zobaczmy jak je zidentyfikować i rozwiązać! Zapraszamy do lektury artykułu.

Podstawowa kontrola: połączenie.

Jeśli tak się nie dzieje, kabel (= złącze) łączący monitor z płytą główną może być całkowicie lub częściowo odłączony. A to może się zdarzyć w każdej chwili, nawet po kilku latach używania laptopa. Rzeczywiście, otwieranie i zamykanie górnej pokrywy może spowodować przemieszczanie się kabla i spowodować pojawienie się białego ekranu.

Jak możesz to sprawdzić? Wyjmij baterię i odłącz ładowarkę. Następnie zdejmij ramkę ekranu, zwaną również maskownicą. Jest ona przymocowana z tyłu lub z tylu (w zależności od modelu) dwiema śrubami. Po jej zdjęciu należy odkręcić panel, który może znajdować się na wysokości panelu lub po bokach. Następnie odłącz i podłącz ponownie płytkę i sprawdź, czy problem został rozwiązany.

Sprawdź, czy sama matryca nie powoduje problemu.

Jest to niewielki problem, ale może się czasem zdarzyć. Aby to sprawdzić, po usunięciu ramy płyty, delikatnie dotknij maty i sprawdź, czy wyświetlacz przeskakuje w przód i w tył, czy pozostaje stabilny. Jeżeli widzisz, że nic się nie przesuwa, to nie musisz się specjalnie martwić. W pierwszym przypadku należy się obawiać poważniejszej usterki. Jeśli matryca jest wadliwa, należy ją wymienić. Obecnie w Internecie bez problemu można kupić nową. Należy jednak pamiętać o znalezieniu odpowiedniego modelu. Samą wymianę doradzamy powierzyć profesjonalnemu serwisowi, gdyż ten element jest delikatny i można go, podczas samodzielnego montażu, przypadkowo uszkodzić.

Testowanie komputera na zewnętrznym monitorze.

Ponieważ prawdopodobnie nie masz pod ręką zapasowej matrycy, dobrym pomysłem jest podłączenie komputera do zewnętrznego monitora. Możesz użyć telewizora przez złącze HDMI lub monitora PC, podłączając go do złącza VGA, DVI lub HDMI. Istnieją dwa możliwe scenariusze: albo wyświetlacz jest sprawny, w tym przypadku sugeruje to, że panel laptopa jest uszkodzony. Jeśli nadal nie masz obrazu, problemem jest inny komponent, związany z płytą główną, której wymiana jest zazwyczaj dość kosztowna.

Testowanie komputera w trybie bezpiecznym.

Kiedy komputer ładuje system operacyjny, ładuje wiele informacji, w tym sterowniki, które umożliwiają prawidłowe działanie komputera. Ale kiedy komputer się uruchamia, do wykonania "bezpiecznego startu" używany jest klawisz, często F2, F12 lub delete. Następnie można spróbować uruchomić komputer w tym trybie, a jeśli to działa odzyskać dane, jeśli to konieczne. Po wykonaniu tych czynności spróbuj załadować punkt przywracania, jeśli opcja ta została włączona w systemie operacyjnym. Spowoduje to przywrócenie komputera do poprzedniej konfiguracji oprogramowania i może rozwiązać ewentualny problem ze sterownikami lub aktualizacją, które mogły spowodować nieprawidłowe działanie.

Uszkodzona karta graficzna.

Jeśli mimo wszystko problem nadal występuje, to prawdopodobnie karta graficzna komputera jest uszkodzona. W zdecydowanej większości przypadków karta graficzna jest przylutowana do płyty głównej i nie można jej samodzielnie wymienić. Niestety, wymiana płyty głównej, pod warunkiem znalezienia odpowiedniego modelu, jest zazwyczaj kosztowna i mało opłacalna, zwłaszcza jeśli laptop należy do starszej generacji. Zamiast go wyrzucać, radzimy skontaktować się z punktem skupu komputerów, który może zaoferować odbiór komputera w celu poddania go recyklingowi.

Wiesław

 

Leave a Comment