Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Brak dźwięku w laptopie /

brak dźwięku w laptopie

Obecnie stosowane rozwiązania związane z odtwarzaniem dźwięku w komputerach stacjonarnych już dawno nie przypominają rozwiązań spotykanych w latach ‘90 takich jak SoundBLASTER czy na przykład GRAVIS. Określenie “karty dźwiękowe” to pozostałość językowa z tamtych lat, obecnie konstrukcyjnie to pojedynczy układ scalony na płycie głównej i zestaw wejść i wyjść na tylnym panelu. Miniaturyzacja i postęp techniczny pozwolił na dużo większą bezawaryjność stosowanych obecnie rozwiązań, ale skomplikował proces analizy i naprawy. Znane są powtarzające się problemy z układami dźwiękowymi, serwis elektroniczny spotyka się z wieloma z nich. Współczesne układy dźwiękowe bez problemu obsługują układy głośników nawet w konfiguracji 7.1 - czyli pełny dźwięk przestrzenny.

Nie grają wszystkie głośniki

            Posiadając komputer z układem dźwiękowym obsługującym dźwięk przestrzenny 5.1 lub 7.1 naturalnym wydaje się zakup stosownego zestawu głośnikowego. Podłączenie takiego zestawu według instrukcji nie powinno być skomplikowane, ale zdarzają się sytuacje w których na przykład nie wszystkie głośniki grają lub dźwięk jest nierównomierny lub zniekształcony. Poza najbardziej prozaiczną przyczyną - niezgodnością standardów karta dźwiękowa-głośniki - obydwa urządzenia powinny obsługiwać taką samą ilość głośników - to znaczy do układu obsługującego dźwięk 5.1 należy podłączyć analogiczny zestaw głośników.

Często się zdarza, że do kart z wyjściami 7.1 podłączamy uboższe zestawy głośników - na przykład 5.1 lub nawet 2.1, jeżeli zainstalowane oprogramowanie nie wykryje poprawnie podłączonych głośników należy spróbować ręcznie skonfigurować głośniki według instrukcji załączonej do głośników. Nieraz warto poszukać w internecie rozwiązania, ponieważ niektóre zestawy głośników i modele kart dźwiękowych są po prostu “kapryśne” i ich podłączanie według ogólnie stosowanych zasad może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Z głośników słychać buczenie

            Charakterystyczne “buczenie” - charakterystyczny odgłos dla jednej konkretnej częstotliwości, trudnej przez użytkownika do zlokalizowania i nie do końca związanej z samym komputerem, występującej niezależnie od odtwarzanych dźwięków. Ten niemiły dla ucha stały dźwięk o niskiej częstotliwości jest częstotliwością 50 Hz przenoszoną z sieci energetycznej. Oznacza problemy z uziemieniem i będzie wymagał założenia specjalnych filtrów na przewodach zasilających - czy głośników czy też komputera.

W grze nie ma dźwięku

            Innym rodzajem usterki jest brak dźwięku we wszystkich lub tylko kilku głośnikach w konkretnej aplikacji - na przykład grze. Nie wszystkie gry obsługują dźwięk 5.1 lub 7.1, wtedy do przetwarzania dźwięku stereo jest zaprzęgany procesor dźwięku w naszym komputerze, który w trybie emulacji odtwarza taki dźwięk. Może to powodować pewne przekłamania, jak na przykład zamianę kanałów lewy-prawy, czy też nieprawidłowa obsługa przód-tył co jest irytujące szczególnie w grach w których na przykład na podstawie otaczających nas dźwięków określamy położenie przeciwnika. Błędy tego typu rozwiązuje się poprzez sprawdzenie ustawień dźwięku w samej aplikacji a następnie w aplikacji obsługującej kartę dźwiękową, gdzie za pomocą opcji związanej z emulacją dźwięku 3D skonfigurujemy poprawnie nasze urządzenie. Serwis komputerowy spotyka się często z takimi problemami, ale dzięki dużemu doświadczeniu, usuwa tego typu usterki.

Brak dźwięku w systemie

Brak dźwięku w samym systemie można zauważyć zaraz po zainstalowaniu systemu operacyjnego - wtedy to może być kwestia doinstalowania sterowników od karty dźwiękowej lub sprawdzenie czy w BIOS’ie karta dźwiękowa jest po prostu aktywna. Dużo gorszym wariantem takiej usterki jest zanik dźwięku z dnia na dzień, bez jakiejś konkretnej przyczyny czy też przy braku jakiś specyficznych działań ze strony użytkownika - jak na przykład rozbudowa czy modernizacja komputera. Serwis elektroniczny przeanalizuje cały układ dźwiękowy, możliwe uszkodzenia to ścieżki na płycie głównej lub chip odpowiedzialny za generowanie dźwięku. Montaż powierzchniowy wymaga użycia specjalistycznych narzędzi przy wymianie takiego chipa.

Marta

Leave a Comment