Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Dysk ssd czy hdd - porównanie /

Dysk twardy HDD SSD

Dysk twardy jest kluczowym elementem laptopów i komputerów stacjonarnych. Wybór dysku twardego, poza jego wysoce technicznym aspektem, jest stosunkowo prosty. Miejsce na błąd jest niewielkie i nie należy się martwić o zakup "niewłaściwego" dysku twardego. Przyjrzyjmy się bliżej aspektom, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dysku twardego i dysku SSD.

Zewnętrzne dyski twarde DDE.

Zewnętrzny dysk twardy (lub DDE) to przenośne urządzenie pamięci masowej, które jest zwykle podłączane do komputera za pomocą złącza USB, FireWire eSATA lub połączenia bezprzewodowego. Zewnętrzne dyski twarde mają zazwyczaj dużą pojemność i są powszechnie używane do przechowywania danych i wykonywania kopii zapasowych. Korzystanie z zewnętrznego dysku twardego wymaga po prostu podłączenia kabla dysku do komputera, chociaż w niektórych przypadkach mogą wystąpić problemy z kompatybilnością z systemem operacyjnym. Tego typu dyski twarde dzięki dużej pojemności mogą przechowywać dużą liczbę plików, muzyki, filmów lub zdjęć.

Dyski twarde HDD.

Dysk twardy komputera odgrywa zasadniczą rolę w przechowywaniu i odzyskiwaniu informacji. Dyski twarde (HDD) są najczęściej stosowane, zwłaszcza w komputerach stacjonarnych. Dyski te, wewnętrzne lub zewnętrzne w stosunku do komputera, składają się z jednego lub więcej dysków mechanicznych, które odczytują i zapisują informacje na dysku.

Dyski twarde SSD.

Dyski SSD do przechowywania informacji wykorzystują pamięć flash (a nie pamięć mechaniczną, jak w przypadku dysków HDD). Oferują one większą trwałość i wyższą wydajność niż dyski twarde. Jednak należy pamiętać, dyski twarde HDD mają zazwyczaj większą pojemność i są tańsze.

Pojemność pamięci masowej: SSD a HDD.

Dyski SSD i HDD wykonują zasadniczo tę samą pracę: mogą uruchamiać system operacyjny, przechowywać aplikacje i pliki osobiste. Ale każdy z nich ma swoją specyfikę (pojemność, cena, prędkość, itp.). Choć dostępne są dyski SSD o pojemności kilku TB (do 16 TB), są one nadal rzadkie i drogie. Dyski HDD o pojemności od 500 GB do 1 TB są powszechnie stosowane i uważane za pojemność podstawową. Jeśli chodzi o dyski SSD, to w podobnych cenach co HDD, oferowane są dyski o pojemności około 128 GB.

Prędkość pracy SSD.

Szybkość to mocna strona dysków SSD. Komputer wyposażony w dysk SSD uruchamia się w czasie krótszym niż minuta (przeważnie sekundy) i szybciej uruchamia i uruchamia aplikacje oraz przesyła pliki. Niezależnie od tego, czy używasz komputera do rozrywki, nauki czy pracy, szybkość pozostaje kryterium wyboru komputera.

Trwałość i odporność.

Dysk SSD nie ma ruchomych części, więc jest bardziej odporny na wstrząsy niż HDD. Jednak niektóre zewnętrzne dyski twarde posiadają zabezpieczenia, które temu zapobiegają (np. dyski typu Rugged, które są odporne na wodę, kurz, wstrząsy i upadki).

Rozmiary i kształty dysków twardych.

Dyski SSD są znane ze swojej wydajności. Jeśli zdecydujesz się na dysk SSD zamiast dysku twardego, dostępne są dwa popularne rozmiary dysków SSD. Model 3,5" jest odpowiedni do komputerów stacjonarnych, natomiast model 2,5" jest przeznaczony do laptopów (z bardziej ograniczoną przestrzenią). Należy pamiętać, że możliwe jest podłączenie 2,5-calowego dysku SSD do zatoki 3,5-calowej za pomocą adaptera, ale odwrotna sytuacja nie jest możliwa. W przypadku zakupu laptopa domyślnym rozmiarem tego dysku SSD będzie więc 2,5". W tym przypadku należy wziąć pod uwagę pozostałe specyfikacje techniczne dysków SSD.

Ekonomia pracy.

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest poziom hałas: wewnętrzne i zewnętrzne dyski HDD są stosunkowo głośne. Nawet najcichszy dysk twardy będzie emitował niewielki hałas spowodowany ramieniem odbierającym i obrotem talerza. Dzięki pamięci flash, dyski SSD praktycznie nie generują hałasu. Innym ważnym parametrem jest zużycie energii. Dysk SSD nie musi zużywać energii elektrycznej na obracanie dysku. Dlatego zużywa mniej energii niż jego odpowiednik HDD. Niższe zużycie energii przekłada się dłuższą żywotność.

Dyski hybrydowe.

Niektórzy producenci zastosowali rozwiązanie polegające na połączeniu pamięci flash z mechanicznym dyskiem twardym. Te "hybrydowe" modele łączą w sobie pojemność dysku HDD z wydajnością dysku SSD, a ich cena jest nieco wyższa niż cena konwencjonalnego dysku twardego. Pamięć flash służy jako bufor dla często używanych plików, aby przyspieszyć uruchamianie ważnych aplikacji.

Dyski SRT.

Istnieją również inne technologie umożliwiające połączenie dysku HDD i SSD w tym samym komputerze, takie jak Smart Response Technology (SRT) firmy Intel. SRT wykorzystuje dysk SSD jako pamięć podręczną, aby szybciej uruchamiać system lub programy.

Podsumowanie.

Choć dyski SSD stają się coraz bardziej popularne, nadal są kosztowną, ale wydajną alternatywą dla dysków HDD. SSD są zdecydowanie szybsze, bardziej wytrzymałe, bardziej kompaktowe i mniej hałaśliwe. Dzięki temu dyski SSD są preferowaną opcją w notebookach.

Wiesław

Leave a Comment