Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Gramofon – jakie są najczęstsze usterki? /

gramofon

Gramofony po latach zapomnienia wracają do łask. Jeszcze kilka lat temu zdawało się, że taki sprzęt nie ma racji bytu – uznawano go za przestarzały relikt przeszłości. Dzisiaj jednak śmiało możemy stwierdzić, że przeżywają one swoją drugą młodość, a zainteresowanie gramofonami rośnie z roku na rok. Stąd też pojawia się wiele pytań odnośnie usterek, na jakie narażone są te urządzenia, a w serwisach coraz częściej zjawiają się ich właściciele. Dlatego też przygotowaliśmy listę awarii, które nagminnie przydarzają się gramofonom.

Gramofony – co sprawia, że po tylu latach wciąż są tak popularne?

Choć sprzęt audio bardzo mocno ewoluował i znacznie zmienił oblicze przez wiek swojego istnienia, to jednak do pewnych rozwiązań wciąż lubimy wracać. Klasyczne głośniki stereo, komponenty w osobnych obudowach zamiast urządzeń zintegrowanych, wzmacniacze lampowe i wreszcie gramofony – to tylko kilka przykładów tradycyjnych rozwiązań, które wracają do łask. Gramofon – podobnie jak wzmacniacz lampowy – zapewnia niezwykłe doznania dźwiękowe; sprawia, że słuchanie muzyki staje się rytuałem, wymaga od nas skupienia i uwagi. Wielu audiofilów twierdzi, że do słuchania muzyki w tle używa np., odtwarzacza sieciowego lub innych cyfrowych urządzeń – ale tylko gramofon tak mocno przybliża ich do swojej ukochanej muzyki; daje wrażenie namacalności dźwięków. Ponadto gramofony zwykle grają cieplej, brzmienie jest bardziej organiczne, naturalne, przyjemniejsze dla ucha słuchacza. Brzmienie analogowe zapewnia sporą dawkę basu i dolnej średnicy, wokale doskonale się odznaczają – dlatego gramofony mają tylu fanów na całym świecie. Oczywiście znajdziemy również urządzenia grające nieco chłodniej i bardziej metalicznie – jednak z reguły będzie to dźwięk, który urzeka swoją ciemniejszą barwą.

Gramofony – czy są bardzo awaryjne?

Decydując się na gramofon, warto zdać sobie sprawę z delikatności tych urządzeń. Konstrukcja takiego sprzętu wcale nie należy do najprostszych; gramofony są bardzo wrażliwe – nie dziwi zatem fakt, że usterek, które dotykają gramofony, jest sporo. Część z nich dotyczy nieprawidłowego działania ramienia, problemów z automatyką czy obrotami talerza. Równie często występują usterki w obrębie połączenia czy antiskatingu. Warto pamiętać o odpowiednim użytkowaniu gramofonu; jest to urządzenie, o które należy dbać. Dzięki temu możemy zapobiec kilku nieprzyjemnym problemom, bowiem część usterek często wynika z zaniedbań właściciela sprzętu. Do prawidłowego funkcjonowania urządzenia konieczne jest również odpowiednie ustawienie nacisku igły, poziomowania, przesięgu, wspomnianego wcześniej antiskatingu i wielu innych. Jeżeli nie posiadasz odpowiednich narzędzi ani nie czujesz się na siłach, aby dokonać takich ustawień, skorzystaj z pomocy specjalisty. W przeciwnym razie urządzenie nie będzie w stanie pracować w optymalny sposób, co negatywnie wpłynie również na jakość dźwięku.

Gramofon – usterka ramienia

Ramię gramofonu bardzo często ulega usterkom, a to przecież jedna z kluczowych części urządzenia – gdyby nie ono, wkładka nie mogłaby spełniać swoich zadań w odpowiedni sposób. Najczęściej awarii ulegają łożyska ramienia. Objawem może być przeskakiwanie fragmentów płyty przez igłę w trakcie odsłuchu. Co ważne – następuje to w tym samym miejscu, mimo odtwarzania różnych płyt. Naprawa usterki może polegać na wymianie zużytych kulek łożyskowych czy na wyczyszczeniu łożyska. W obrębie ramienia występują również problemy z uchwytem czy rurką ramienia.

Problematyczny antiskating

Przeskakiwanie igły może również świadczyć o nieprawidłowym ustawieniu antiskatingu – najczęściej ma to miejsce w początkowych miejscach krążka. Czasami wystarczy wyregulować tę funkcję – z tyłu, za ramieniem znajduje się z reguły odpowiedni regulator. Jeżeli użytkownik nie jest w stanie rozwiązać problemu na własną rękę, być może doszło do poważniejszej awarii. W tym celu konieczne będzie rozebranie mechanizmu – czynność tę powinna wykonywać osoba doświadczona, dlatego najlepszym pomysłem będzie powierzenie naszego sprzętu profesjonaliście. Czasami naprawa będzie polegała na przyklejeniu magnesu do ramienia prowadzącego. Warto jednak pamiętać, że problemy z antiskatingiem mogą objawiać się w sposób bardziej niepozorny, a użytkownik zdaje sobie sprawę z wystąpienia awarii po jakimś czasie. Może również zdarzyć się tak, że jeden z kanałów gra inaczej, gorzej.

Dlaczego gramofon nie chce się włączyć?

  • Jeżeli Twój gramofon nie chce się uruchomić, zawsze warto najpierw upewnić się, że cały nasz zestaw stereo jest prawidłowo podłączony.
  • O ile wykluczymy inne usterki typu uszkodzenie gniazdka czy kabla, być może doszło do awarii układu zasilania.
  • Serwisanci dosyć często mają do czynienia z odlutowaniem się części okablowania.
  • Brak dźwięku może z kolei wynikać z problemów z headshellem – np. zabrudzonym gniazdem.
  • Przyczyną problemu może być również zerwanie połączenia kabelków od wkładki.
  • Warto również przyjrzeć się wkładce – one również ulegają awariom.

Talerz się nie obraca, obraca się za szybko lub zbyt wolno – przyczyny

Zbyt wolno lub za szybko obracający się talerz to często wina problemu z paskiem (oczywiście w przypadku gramofonów wykorzystujących taki napęd). Często dochodzi do obsunięcia paska – wtedy wystarczy ustawić go w odpowiednim miejscu i pozycji. Konieczna będzie jego wymiana w przypadku pęknięcia czy zerwania – ważne jest, aby nowy pasek był przeznaczony do Twojego gramofonu. Nieobracający się talerz może równie dobrze wynikać z awarii silnika. To już jest poważniejsza awaria, wymaga diagnostyki i zlokalizowania dokładnego źródła problemu. Być może doszło do uszkodzenia panewki silnika czy skrzywienia osi. Jeżeli talerz nie obraca się w odpowiedni sposób, warto również przyjrzeć się łożysku talerza oraz potencjometrom.

Zużycie igły gramofonowej – jak się objawia?

Zużywanie się igły jest procesem długim i bardzo powolnym. Warto pamiętać o tym, że używanie zniszczonej igły może nawet uszkodzić nasze płyty – nie należy zatem dopuszczać do tak mocnego zużycia tego elementu. Problemy z dźwiękiem i przeskakiwanie wynikają z naprawdę zaawansowanego zużycia, a drobniejsze objawy niekoniecznie są wychwytywane przez nasz słuch. Najlepiej zatem zwrócić uwagę na deklaracje producenta dotyczące żywotności danej igły – optymalna będzie wymiana zgodnie z tymi wytycznymi (przykładowo: znany producent Ortofon określa żywotność swoich igieł na 700 godzin). Takim sposobem uchronimy nasze płyty, a także będziemy w stanie zachować dobrą jakość dźwięku naszego sprzętu.

Naprawa gramofonu wymaga wiedzy i doświadczenia

Choć w Internecie znajdziesz mnóstwo informacji na forach o naprawie gramofonów, warto pamiętać o delikatności tych urządzeń. Osoby, które nie mają dostępu do specjalistycznych narzędzi i nie posiadają odpowiedniej wiedzy z zakresu konstrukcji gramofonów, wyrządzą więcej szkód niż pożytku. Nawet wymiana wkładki gramofonowej jest problematyczna dla przeciętnego właściciela takiego sprzętu – konieczne jest przeprowadzenie kalibracji wkładki, to absolutne minimum, aby uzyskany dźwięk mógł być dobrej jakości. Gramofony ulegają dużej ilości awarii, a samo zdiagnozowanie problemu nie zawsze jest proste. Dlatego w razie problemów zawsze należy konsultować się ze specjalistą, który wskaże i usunie samo źródło usterki.

Leave a Comment