Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Komputer nie chce się uruchomić - co mogę zrobić? /

Zepsuty laptop

Twój komputer nie chce się już uruchomić? To zawsze przydarza się w złym momencie. Ale nie spiesz się z zakupem nowego. Ponowne uruchomienie komputera często wymaga przeprowadzenia kilku testów w celu zidentyfikowania przyczyny problemu. Oto czynności, które należy wykonać w domu, aby sprawdzić czy usterka jest niewielka czy też jest to poważna awaria.

Sprawdź zasilanie komputera.

Komputer, który przestał się uruchamiać, nie musi oznaczać, że jest niesprawny. Może to być zwykły problem z zasilaniem. Aby się o tym przekonać, należy sprawdzić zasilanie komputera.

Gniazdko elektryczne.

Czy po podłączeniu komputera do innego gniazdka będzie on działał? Jeśli tak, to problem nie leży po stronie komputera, ale po stronie samego gniazdka.

Kabel zasilający.

 Należy sprawdzić go za pomocą grzebienia z drobnymi zębami, aby upewnić się, że nie jest uszkodzony. Jeśli nie widać nic nienormalnego, jak np. odsłonięte przewody, można od razu wykluczyć taką możliwość.

Bateria.

Sprawdź, czy komputer działa po wyjęciu baterii i czy jest podłączony bezpośrednio do sieci elektrycznej. W takim przypadku należy po prostu wymienić wadliwą baterię.

System zasilania komputera.

W tym celu najlepiej skontaktować się z profesjonalistą, aby sprawdzić jego działanie. Naprawa często jest skomplikowana i wymaga specjalistycznego sprzętu.

Sprawdź płytę główną.

Po zasilaczu, płyta główna jest bardzo często przyczyną nieuruchamiania się komputera. W takim przypadku można wyczyścić płytę główną. Kurz jest wrogiem numer jeden dla płyt elektronicznych. Zanieczyszczenia (niezależnie od tego, jak drobne bywają) mogą uszkodzić płytę główną, powodując uszkodzenie styków. Aby ponownie uruchomić komputer, rozwiązaniem może być wyczyszczenie płyty głównej. W tym przypadku należy użyć palnika i dmuchawy suchego powietrza. W przypadku laptopów kompletne czyszczenie często wymaga demontażu komputera. Nie próbuj tego robić, jeśli nie posiadasz podstawowych umiejętności obsługi komputera. Może to spowodować dalsze uszkodzenie urządzenia. Jeśli po wyczyszczeniu komputer nadal nie uruchamia się ponownie, może być konieczna wymiana płyty głównej.

Sprawdź monitor.

Czasami uszkodzony ekran uniemożliwia uruchomienie komputera, a raczej wygląda na to, że tak jest. Jeśli ekran jest uszkodzony, na komputerze pojawią się kontrolki, które normalnie są wyłączone. Sprawdź ekran komputera, aby wykluczyć lub potwierdzić swoją hipotezę. Na początek należy odłączyć od komputera wszystkie urządzenia zewnętrzne, takie jak np. projektor. Następnie wyłącz światło i sprawdź, czy na ekranie pojawia się świetlna zasłona. Jeśli tak jest, oznacza to, że inwerter LCD (który jest odpowiedzialny za dostarczanie jasności ekranu) jest niesprawny. W takim przypadku należy po prostu zmienić falownik.

Odłącz wszystko, jeśli komputer przestanie się uruchamiać.

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie zadziała, możesz użyć ostatecznego środka zaradczego, czyli odłączyć wszystko (z wyjątkiem istotnych elementów). Polega to na zidentyfikowaniu przyczyny poprzez wyeliminowanie możliwych problemów pochodzących z komponentów. Na przykład odłączamy wentylatory, dyski twarde, dyski SSD i wszystkie inne urządzenia, niezależnie od tego, czy są podłączone wewnętrznie, czy przez USB.

Dla każdego z tych komponentów należy sprawdzić, czy komputer uruchamia się ponownie, gdy ich nie ma. Po zakończeniu operacji powinno pozostać tylko kilka elementów: procesor, zasilacz, kabel przycisku zasilania, moduł pamięci oraz karta graficzna. Jeśli zidentyfikowałeś wadliwy element, po prostu go wymień lub zgłoś problem w profesjonalnym serwisie komputerowym.

Wiesław

Leave a Comment