Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Komputer się zawiesza. Co zrobić? /

Powolny komputer laptop awaria

Z czasem komputer staje się powolny. Pliki, aplikacje i złe praktyki gromadzą się i uniemożliwiają komputerowi pracę z pełnym potencjałem. Możesz myśleć, że powolny komputer nadaje się już tylko do wyrzucenia lub recyklingu. Jednak dobre praktyki, proste gesty i czasem niewielkie inwestycje mogą dać komputerowi drugie życie.

Codzienny restart.

Najprostszym sposobem ochrony komputera przed spowolnieniem jest regularne restartowanie lub wyłączanie komputera. Pozwoli to na zdrowsze ponowne uruchomienie komputera w regularnych odstępach czasu. Jeden restart na tydzień to dobra praktyka, aby uniknąć powolnego działania komputera. Wiedząc, że ponowne uruchomienie go po każdym użyciu jest tylko lepsze!

Usuwanie niepotrzebnych programów.

Ważne jest, aby na komputerze znajdowały się tylko przydatne programy, te, które są często używane, aby uniknąć przeciążenia. Jednoczesne uruchamianie kilku programów może ograniczyć wydajność komputera. Dlatego mądrze jest często robić miejsce na dysku twardym, aby skrócić czas ładowania.

Oprogramowanie czyszczące.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że natknąłeś się już na pop-up oferujący narzędzie do czyszczenia komputera. Jednym z najbardziej znanych narzędzi tego typu w Internecie jest CCleaner: pozwala on na czyszczenie systemu w celu usunięcia niepotrzebnych plików i narzędzi. Jest również bardzo łatwy w użyciu, jeśli nic o nim nie wiesz. Uważaj, aby nie używać żadnego oprogramowania czyszczącego, które czasami może wyrządzić więcej szkody niż pożytku dla Twojego komputera.

Modernizacja pamięci RAM i przejście na dysk SSD.

Ulepszanie jego komputera jest przedłużeniem jego żywotności i rozszerzeniem funkcjonalności. Wiąże się to z wymianą pewnych kluczowych części w celu modernizacji komputera. Aktualizacja pamięci RAM zwiększy wydajność powolnego komputera. Jest to pamięć RAM, która pozwala komputerowi przechowywać i przetwarzać dane. Zwiększając pamięć RAM komputera, poprawiasz jego szybkość reakcji i wydajność, aby lepiej zarządzać jednoczesnym korzystaniem z wielu aplikacji.

Możesz również zmienić dysk HDD na SSD, aby zwiększyć wydajność komputera. Praktyka, która pozwoli Twojemu powolnemu komputerowi przestawić się na wyższe obroty. SSD (Solid State Drive) i HDD (Hard Disk Drive) to dwa podstawowe systemy pamięci masowej.

Dysk twardy jest najstarszym systemem i wykorzystuje pamięć mechaniczną. Jego zaletą jest jednak duża pojemność pamięci. Dysk SSD jest najnowszym systemem pamięci masowej i staje się coraz bardziej przystępny cenowo. SSD oferuje bardzo krótki czas dostępu. Przejście na SSD sprawi, że komputer będzie działał płynniej. Jego zaletą jest mniejsza emisja hałasu i znacznie szybsza reakcja systemu, z krótkimi czasami ładowania. Coraz więcej osób wybiera SSD zamiast HDD, ponieważ jest on znacznie bardziej wydajny. Aby uzyskać więcej szczegółów na temat obu systemów pamięci masowej, przeczytaj nasz artykuł o różnicach między dyskami HDD i SSD.

Reset.

Ta opcja jest nadal interesująca, ponieważ pozwala na przywrócenie komputera do stanu fabrycznego. Reset całkowicie oczyszcza komputer z wirusów, niechcianych i niepotrzebnych plików. Jest to radykalne, ale skuteczne rozwiązanie gwarantujące wydajność Twojego komputera. Funkcja ta przywraca komputer do stanu, w którym działa wolniej, płynniej i lepiej niż w pierwszych dniach użytkowania.

Aby zresetować laptopa, musisz najpierw upewnić się, że wszystkie pliki priorytetowe są w kopii zapasowej, ponieważ resetowanie wiąże się z całkowitą utratą plików. Następnie można przystąpić do resetowania systemu. Proces ten różni się w zależności od modelu komputera, ale trwa zaledwie kilka sekund.

Wiesław

 

Leave a Comment