Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Komunikat błędu LOAD w Thermomixie - co oznacza? /

thermomix komunikat load

Każdy kolejny model Thermomixa jest przez specjalistów udoskonalany tak, by był możliwie maksymalnie bezawaryjny. Oczywiście, podobnie jak każde urządzenie, także Thermomix nie jest wolny od wad. Co zrobić, gdy Thermomix nagle przestanie pracować, a na wyświetlaczu urządzenia pojawi się błąd „LOAd”? Co on oznacza i jak można go naprawić?

Thermomix: błąd LOAD. Co to jest?

Potrawy przygotowywane w Thermomixie najczęściej pochodzą z bazy przepisów Cookidoo lub z książek z przepisami Thermomixa. Trzymanie się przepisów gwarantuje nie tylko to, że nasze dania wyjdą wyśmienite, ale dba o bezpieczeństwo urządzenia. Wszystkie przepisy zostały bowiem dokładnie opracowane, by nie narazić mechanizmu Thermomixa i by uniknąć awarii silnika. Jeśli jednak zdecydujemy się na wykorzystanie własnych autorskich przepisów w Thermomixie, powinniśmy robić to bardzo ostrożnie, by nie nadwyrężyć urządzenia.

W przeciwnym razie nasz Thermomix może nagle się zatrzymać, a na wyświetlaczu zobaczymy komunikat o błędzie. Błąd "LOAD" informuje nas o awaryjnym zatrzymaniu silnika.

Thermomix, wyposażony został w elektroniczną ochronę silnika, która aktywuje się, gdy nastąpi przeciążenie silnika. Urządzenie jest natychmiast wyłączane. Błąd „LOAD” pojawiający się na wyświetlaczu może wyglądać groźnie – ale nie powinniśmy się go obawiać. Nie oznacza on awarii silnika, po prostu informuje nas o tym, że należy o niego... bardziej zadbać. Sprawdźmy, jak należy postępować, gdy zauważymy błąd „LOAD” na ekranie naszego Thermomixa.

Co zrobić, gdy Thermomix pokaże błąd LOAD?

Gdy silnik jest przeciążony lub przegrzany, następuje jego automatyczne zatrzymanie. W ten sposób Thermomix informuje nas, że w naczyniu miksującym jest za dużo składników, są zbyt ciężkie lub zbyt twarde, więc silnik (oraz noże) nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. Często przed komunikatem błędu „LOAD” silnik zaczyna wydawać dziwne, przytłumione dźwięki, próbując usilnie zmiksować składniki w naczyniu. Niestety, najczęściej po krótkiej chwili poddaje się i zostaje aktywowana elektroniczna ochrona silnika.

Co zrobić, gdy na ekranie pojawi się komunikat o błędzie „LOAD”?

1. Przekręć pokrętło Thermomixa na pozycję „naczynie otwarte”. Możesz odłączyć urządzenie z gniazdka i podłączyć go po 30 sekundach, by dać mu czas na krótki reset.

2. Wyjmij naczynie miksujące z korpusu Thermomixa i ostrożnie otwórz pokrywę – zwłaszcza gdy gotujesz gorącą potrawę.

3. Przełóż część składników z misy do innego naczynia i dodaj do misy odrobinę wody, by ułatwić nożom obróbkę składników.

4. Możesz też po prostu dodać wody do misy – ale podzielenie składników na dwie części na pewno odciąży silnik (i noże!).

5. Odczekaj 5-10 minut, zanim silnik ostygnie, a następnie wstaw naczynie miksujące do korpusu Thermomixa.

6. Włącz Thermomix, używając pokrętła obrotów.

7. Jeśli po odczekaniu czasu stygnięcia silnika na ekranie nadal widoczny jest komunikat o błędzie „LOAd” należy bezzwłocznie skontaktować się z doświadczonym serwisem - ElektroSzpitalem.

Jak uniknąć aktywowania ochrony silnika i błędu „LOAD”?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by uniknąć przeciążania silnika w Thermomixie i w efekcie pojawienia się na ekranie komunikatu o błędzie „LOAD” jest odpowiednie użytkowanie urządzenia.

Oznacza to m.in.:

• trzymanie się przepisów znajdujących się w książkach Thermomixa lub na platformie Cookidoo,

• w przypadku autorskich przepisów ostrożne dodawanie składników i pilnowanie ich konsystencji (by nie zablokować noży),

• niewypełnianie misy Thermomixa po brzegi składnikami, raczej podzielenie ich na kilka mniejszych części i dodawanie ich do misy sukcesywnie,

• dodawanie mniejszej ilości twardych lub ciężkich składników i czekanie aż Thermomix je zblenduje, i dopiero wtedy dodawanie kolejnych,

• dbanie o noże i wymienianie ich co jakiś czas w zależności od intensywności prac, jakie muszą wykonywać (częste kruszenie lodu lub mielenie mąki wymaga wymiany noży co 6-12 miesięcy).

Nie próbujmy sami naprawić silnika Thermomixa, ponieważ możemy jeszcze bardziej go uszkodzić. Jeśli jesteśmy zaniepokojeni stanem naszego urządzenia po pojawieniu się komunikatu o błędzie „LOAD”, możemy skontaktować się z serwisem ElektroSzpital i poprosić specjalistę o radę lub pomoc.

Klaudia Augustyn