Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Konsola PlayStation i Xbox – najczęstsze usterki /

playstation xbox usterki

Konsole już dawno temu zawładnęły światem gier, a z roku na rok pojawią się coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, które pogłębiają doznania swoim użytkownikom. Choć konsole PlayStation i Xbox produkowane są przez światowych gigantów jak Sony i Microsoft, to z czasem każda z nich zaczyna się psuć. Dziś omówimy najczęściej występujące awarie różnych modeli PlayStation i Xbox, jak również podpowiemy, jakie mogą być ich przyczyny i do kogo udać się po pomoc.

PlayStation – najczęstsze awarie

Konsole PlayStation weszły do sprzedaży w 1994 roku i mimo tego, że od premiery pierwszej generacji minęło już sporo czasu, to każda kolejna wersja urządzenia cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem fanów gier. Firma Sony wciąż wprowadza nowe rozwiązania, dzięki czemu następne generacje PlayStation są w stanie zaoferować graczom nowe funkcje i wygodniejsze użytkowanie. Jednak nowe technologie niosą za sobą również pewne problemy; każda z wersji tych konsol narażona jest na charakterystyczne usterki.

Wśród modeli PlayStation możemy wyróżnić kilka usterek, które dotykają poszczególne generacje. Problemy z aktualizacją, brak obrazu, zawieszanie się urządzenia czy zablokowanie płyt w napędzie – to tylko kilka z najczęstszych usterek dotyczących tych konsol. Część tych awarii może być spowodowana nieprawidłowym użytkowaniem urządzenia, często dochodzi również do uszkodzeń mechanicznych. Niezależnie do rodzaju problemu, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą – próba samodzielnej naprawy nie jest najlepszym pomysłem, ponadto diagnoza i znalezienie prawdziwego źródła awarii nie są prostym zadaniem.

PlayStation 3 – problemy z aktualizacją i napędem

PlayStation 3 było niewątpliwie jedną z najbardziej przełomowych konsoli, bowiem jako pierwsza oferowała standard Blu-ray, co wiązało się z wysoką jakością odtwarzanych materiałów. Ponadto twórcy skupili się również na upłynnieniu gry oraz zwiększeniu pamięci operacyjnej. W porównaniu do poprzedniego modelu był to duży przeskok, a wbudowany adapter Wi-Fi zwiększył praktyczność urządzenia. PS3 zbierało pozytywne recenzje wśród użytkowników i osiągnęło ogromny sukces. Premiera tej generacji odbyła się w 2006 roku. Mimo tego, że model ten okazał się być stosunkowo wytrzymałym, to jednak pewne problemy nie ominęły i jego.

Jedną z najpowszechniej występujących usterek jest to, że konsola nie czyta płyt. Nie ma tutaj większego zaskoczenia, że przyczyną takiej awarii może być głowica lasera – czasami konieczna jest jej wymiana, choć przy odrobinie szczęścia wystarczy jej wyczyszczenie. Twoja konsola PlayStation nie widzi padów? W takim przypadku najczęściej mamy do czynienia z uszkodzeniem płytki kontrolera BT/Wi-fi. Naprawa takiej awarii jest skomplikowana, wymaga bowiem wymiany modułu, który montowany jest w technologii BGA.

Jak wyczyścić PS3?

Bardzo często słyszy się o głośno pracującym PlayStation 3. Konieczne będzie wtedy oczyszczenie urządzenie z nagromadzonego kurzu i innych zanieczyszczeń, które obniżają wydajność pracy układu chłodzenia. Ważne jest to, aby takie zadanie zawsze powierzać specjaliście; nie rozkręcaj obudowy konsoli w domu. Zasadnicze będzie tutaj użycie sprężonego powietrza bądź płukarki ultradźwiękowej. Wymiana taśmy termoprzewodzącej również jest zalecana w celu zwiększenia wydajności układu chłodzenia. Jeżeli Twoja konsola użytkowana jest w sposób bardzo intensywny, a w dodatku ustawiona jest w zakurzonym pomieszczeniu – gruntowne czyszczenie powinno być przeprowadzane co najmniej raz w roku.

Jakie awarie najczęściej pojawiają się w przypadku konsoli PlayStation 4?

  • Podobnie jak w przypadku PS3, twórcom kolejnej generacji tych urządzeń nie udało się wyeliminować różnego rodzaju usterek; jedną z nich jest problem z napędem – konsola nie wysuwa płyty. Uszkodzenie napędu wymaga przeprowadzenia dokładnej diagnostyki i naprawy w serwisie.
  • Blokowanie dostępu do gier do kolejny problem, który dość często zgłaszają użytkownicy PS4. Kłopot dotyczy zarówno biblioteki gier cyfrowych, jak i tych na płytach. Okazuje się, że przyczyną awarii jest bateria zlokalizowana na płycie głównej. Jej wyczerpanie prowadzi do utraty dostępu do gier. Teoretycznie bateria ta odpowiada tylko za zasilenie zegara systemowego. Po rozładowaniu wewnętrznej baterii układu CMOS, dochodzi do zresetowania zegara – czas systemowy uznawany jest za nieprawidłowy, co uniemożliwia konsoli prawidłowe działanie. System wyświetla błąd ERROR CE 34878-0 – i blokuje dostęp do gier.
  • Spora część konsol PS4 ma również problemy z gniazdem HDMI, a obraz z konsoli nie wyświetla się na ekranie telewizora. Czasami mamy do czynienia z uszkodzeniem gniazda HDMI, jednak z przypadku braku obrazu mogło również dojść do przegrzania układu graficznego. Przyczyną problemu może być również przepięcie (np. wskutek burzy) i uszkodzenie podzespołów. Zawsze jednak w takich przypadkach warto sprawdzić, czy wszystkie kable są podłączone prawidłowo, a także czy nie zostały one uszkodzone (podobnie jak gniazdko i zasilacz).
  • Jeżeli PlayStation 4 głośno pracuje, może być to oznaką zabrudzenia – konieczne będzie oddanie sprzętu do serwisu na gruntowne czyszczenie. Warto również zwrócić uwagę na ustawienie konsoli. Jeżeli będzie znajdowała się zbyt blisko innych urządzeń, przedmiotów to utrudniony będzie przepływ powietrza, a wyloty będą zablokowane. Warto zapewnić jej, chociaż 15 cm wolnej przestrzeni z każdej strony.
  • PS4 włącza się i wyłącza? Przyczyną może być uszkodzony dysk twardy, problem z programowaniem gry, a także zbytnie przegrzanie urządzenia. Niezależnie od źródła problemu, taka awaria wymaga dokładnej diagnostyki – uszkodzenia mogą być rozległe, a naprawa może wymagać wymiany kilku podzespołów.

PlayStation 5 – problemy z DualSense

PS5 trafiło do sprzedaży w 2020 roku i podobnie jak poprzednie konsole Sony, ta również wzbudziła wiele emocji. Na chwilę obecną wiadomo już, że PlayStation 5 nie jest wolne od błędów. Jednym z nich jest bateria w DualSense – zdarza się, że nie ładuje się ona prawidłowo, a zaraz po odłączeniu się wyłącza. Jeżeli podłączenie DualSense do tylnego portu USB nie pomogło, mogło dojść do poważniejszej awarii sprzętowej. Problematyczne okazały się również tylne porty USB i LAN, a korzystanie z nich czasami prowadzi do zawieszania – rozwiązaniem może okazać się przywrócenie ustawień fabrycznych. Jednak nie każdy użytkownik będzie chciał wykonać tę czynność – doprowadzi ona również do usunięcia wszystkich graczy i ich danych.

Bardzo poważną awarię może zwiastować fakt, że po ponownym uruchomieniu, konsola nagle się zawiesza. Wizyta w serwisie będzie nieunikniona – tylko specjalista będzie w stanie wskazać, gdzie leży źródło problemu. O poważnym uszkodzeniu świadczy również kilkukrotnie wyświetlanie kodu błędu CE-108262-9 wraz z częstym wyłączaniem się urządzenia, bądź zawieszaniem. Ponadto konsole te są również narażone na awarię baterii zasilającej zegar na płycie głównej – co kończy się utratą dostępu do gier. Jednak w odróżnieniu od PS4, mowa tylko o grach w wersji cyfrowej.

Xbox – najczęstsze awarie

Xbox to pierwsza konsola produkowana przez Microsoft – na rynku amerykańskim zadebiutowała w 2001 roku i wciąż pozostaje największym konkurentem PlayStation firmy Sony. Xboxy świetnie się sprzedają, są bardzo popularne, w związku z czym co kilka lat możemy ujrzeć odświeżone wersje tych urządzeń. Mimo ogromnego zainteresowania konsumentów, konsole te są równie awaryjne co te konkurencyjne od Sony. Poniżej znajdują się opisy poszczególnych modeli wyprodukowanych do tej pory oraz usterek, z  którymi zmuszeni są mierzyć się użytkownicy.

Xbox One

Xbox One to konsola, której premiera odbyła się w 2013 roku, a wyniki jej sprzedaży były imponujące, potwierdzając tym samym popularność tych urządzeń. Niestety, jak się później okazało, generacja ta przysporzyła użytkownikom kilku problemów. Mowa tutaj, chociażby o kłopotach z pobraniem aktualizacji. Główną przyczyną tego problemu było przeciążenie serwerów Microsoftu. Kolejnym problemem było pojawianie się na ekranie błędu E100. Wyświetlał się on po ściągnięciu i zainstalowaniu aktualizacji systemu oraz ponownym uruchomieniu urządzenia.

Bardzo często dochodzi również do usterek mechanicznych napędu – nie działa czytnik płyt. Konieczna wtedy jest konsultacja z serwisantem, który będzie w stanie usunąć źródło awarii. Wydawanie dźwięków przypominających klikanie po włożeniu płyty do napędu to kolejny problem, który dość często spotyka konsole Xbox One; świadczy to o mechanicznej wadzie sprzętu. Xbox One nie chce się włączyć? Przyczyną może być uszkodzenie zasilacza lub nieprawidłowe podłączenie – w przeciwnym przypadku mamy do czynienia z awarią sprzętową.

Xbox 360 – najczęstsze usterki

Konsola Xbox 360 weszła do sprzedaży w 2005 roku i stanowiła konkurencję dla PlayStation 3. Urządzenie odniosło duży komercyjny sukces i przez długi okres czasu było faworytem graczy; było ono dostępne w pięciu różnych odmianach. Nie należy jednak zapominać, że Xbox 360 podatne jest na awarie – i to bardzo liczne. Wśród posiadaczy tego modelu popularne stało się określenie „czerwone kręgi śmierci”, mowa o trzech mrugających diodach, które informowały użytkownika o awarii jednego z komponentów sprzętu.

Xbox 360 – przykładowe awarie

  • Xbox 360 nie czyta płyt – w takim przypadku po włożeniu płyty do napędu pojawia się komunikat „nie można odczytać dysku”. Bardzo często okazuje się, że zachodzi konieczność wymiany lasera w urządzeniu.
  • Xbox nie chce się włączyć – źródło problemu może leżeć w uszkodzonym zasilaczu czy kablach. Czasami wynika to z przeciążenia/przegrzania – warto dać urządzeniu „odpocząć”, jeżeli jest mocno nagrzane i po jakimś czasie spróbować ponownie uruchomić konsolę.
  • Przegrzewanie Xbox 360 może świadczyć o ustawieniu urządzenia w nieodpowiednim miejscu, zbyt blisko innych przedmiotów – konsola nie jest prawidłowo wentylowana.

Xbox Series X i S – najnowsza konsola Microsoftu również podatne na awarie

Zaraz po premierze Xbox Series X w Internecie pojawiły się informacje, że urządzenia te rzekomo produkują sporo dymu wskutek przegrzania – okazało się jednak, że plotka jest fałszywa, a sam producent zaprzeczył doniesieniom. Faktem jest jednak, że użytkownicy tych urządzeń dość często zgłaszają inny problem, a mianowicie poważne kłopoty z napędem. Zdarza się bowiem, że nie można włożyć płyty do napędu. Ponadto na forach można znaleźć liczne wpisy o problemach z obrazem, artefaktach, przegrzewaniu się urządzenia oraz o bardzo głośnej pracy sprzętu; część konsoli nagle przestaje działać. Niezależnie od problemu – ważne jest szybkie działanie, dzięki czemu mamy szanse uchronić sprzęt przed powiększaniem się uszkodzeń. Pamiętaj, aby zawsze korzystać z usług doświadczonych specjalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i kwalifikacje.

Masz problem ze swoją konsolą PlayStation lub Xbox? Zapraszamy do ElektroSzpitala

Awarii, które dotyczą konsol tych dwóch znanych producentów może być naprawdę dużo, a samodzielne znalezienie przyczyny to ciężkie zadanie. Naprawa takiego sprzętu wymaga również dostępu do części zamiennych, a także specjalistycznych narzędzi diagnostycznych. Jeżeli Twój Xbox lub PlayStation uległy awarii, zapraszamy do kontaktu. Nasz zespół tworzy wykwalifikowana kadra, pracują u nas najlepsi specjaliści. Jesteśmy w stanie usunąć niemal każdą usterkę, a do każdego zlecenia podchodzimy w sposób bardzo staranny. Świadczymy usługi na najwyższym poziomie, dbamy o terminowość oraz sprawny przebieg naprawy.

Co ważne, posiadamy umiejętności i wiedzę, dlatego jesteśmy w stanie samodzielnie naprawić każdą konsolę – bez konieczności oddawania jej do zewnętrznych serwisów. Korzystając z pomocy sprawdzonego serwisu zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale też czas, byś znów mógł cieszyć się z naprawionego sprzętu.

Leave a Comment