Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Nie działa klawiatura w laptopie. Najczęstsze awarie /

Zepsuta klawiatura laptop

 

Co może być bardziej irytujące niż nieprawidłowo działająca klawiatura laptopa? Czasami problemy są dość proste do zidentyfikowania, a niekiedy nawet łatwe do samodzielnego naprawienia. Dlatego postanowiliśmy zaoferować Ci ten artykuł, w którym przedstawiamy 6 dość często powtarzających się problemów z klawiaturą laptopa z możliwymi rozwiązaniami.

Podczas pisania na klawiaturze pojawiają się niewłaściwe litery.

Przede wszystkim zacznijmy od zastanowienia się nad następującymi pytaniami:

  1. Czy Twój laptop ostatnio upadł?
  2. Czy właśnie wymieniłeś klawiaturę w swoim laptopie?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi "tak", problem może polegać po prostu na tym, że kabel połączeniowy się przesunął i trzeba go ponownie podłączyć. Z drugiej strony, jeśli ciecz spadła na klawiaturę, zalecamy usunięcie uszkodzonych klawiszy i wyczyszczenie klawiatury wacikiem z alkoholem, ponieważ może to przywrócić działanie styków.

Doświadczenie pokazuje, że ten rodzaj inwersji klawiszy jest często typowy dla klawiatury „u schyłku” jej żywotności. I nie można temu zaradzić. W każdym razie, nadal zalecamy, aby spróbować regularnie wyczyścić klawisze. Nigdy nie wiadomo!

Klawiatura nagle stała się QWERTY.

W przeciwieństwie do poprzedniego przypadku, nie martw się! Twoja klawiatura nie jest zepsuta. Po prostu musiałeś, przez przypadek, wykonać słynną kombinację klawiszy, która pozwala przełączyć klawiaturę na QWERTY. Dla przypomnienia, na komputerze PC przełączamy się na QWERTY za pomocą skrótu klawiszowego, który różni się w zależności od wersji systemu Windows:

  •     Shift + Alt Gr;
  •     Shift + Alt;
  •     Alt + Shift.

Jeden lub więcej klawiszy na klawiaturze już nie reaguje.

Podobnie jak w przypadku pojawiania się niewłaściwych liter, pierwszą rzeczą, którą należy spróbować, jest wyczyszczenie stożków stykowych wacikiem nasączonym alkoholem. Nie oczekuj zbyt wiele, ponieważ jeden lub więcej klawiszy, które już nie reagują, jest często oznaką, że klawiatura jest u kresu życia. Jedynym sposobem na naprawę jest wymiana klawiatury w laptopie.

Klawiatura numeryczna na klawiaturze nie działa.

Niektóre klawiatury komputerowe posiadają klawisz VER. Klawisz NUM, który umożliwia aktywację lub dezaktywację klawiatury numerycznej. W zależności od systemu operacyjnego, ta klawiatura numeryczna nie musi być aktywna podczas uruchamiania komputera i wymaga naciśnięcia klawisza. Niektórzy producenci, jak Toshiba, dodali diodę LED, która pokazuje, czy klawiatura jest aktywna, czy nie.

Klawiatura działa, ale coś wydaje się być zepsute na klawiszu.

Nie należy się spieszyć z zakupem klawiatury z powodu pęknięcia tylko jednego klawisza. Niezależnie od tego, czy chodzi o klawisz, mocowanie, czy nawet stożek (pod pewnymi warunkami), możliwe jest uratowanie klawiatury bez konieczności kupowania nowej. Wymiana tylko uszkodzonego klawisza pozwoli uniknąć całkowitego demontażu klawiatury, oszczędzając Twój czas i pieniądze!

Czy można całkowicie wykluczyć uszkodzenie klawiatury z powodu działania wirusa lub innego problemu?

Wirusy rzeczywiście mogą powodować, że klawiatura zachowuje się w szczególny sposób, co może powodować wrażenie, że jest niesprawna . Pozostałe zachowania powinny również dać ci wskazówki, jak postępować. Należy pamiętać, że płyta główna, której żywotność dobiega końca, może również powodować problemy z klawiaturą.

Wiesław

Leave a Comment