Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Sześć najczęstszych problemów z ekranem laptopa. /

Laptop awaria ekranu

Kiedy napotykamy problem z ekranem naszego laptopa, często czujemy się bezsilni, aby podjąć działania. Poniżej przedstawiamy sześć typowych problemów, z jakimi może spotkać się dachówka oraz ich rozwiązania! Te wskazówki i porady dotyczą wszystkich marek komputerów.

Pęknięty ekran komputera (uszkodzony fizycznie).

Zarysowany, pęknięty lub wygięty ekran komputera nie nadaje się do naprawy. Ponadto, może stanowić realne zagrożenie dla użytkownika, jeśli z ekranu wydostaną się małe cząstki szkła. Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonego ekranu. Aby to zrobić, wystarczy znać model swojego laptopa i poszukać nowego ekranu w jednym ze sklepów internetowych. Jeśli nie jesteś w stanie go znaleźć, możesz zdemontować sam panel i wysłać nam zdjęcie tylnej części z wyraźnie widocznymi etykietami, abyśmy mogli zidentyfikować model, którego potrzebujesz. Nie ma innego rozwiązania dla laptopa z pękniętym ekranem.

Na ekranie występują pionowe lub poziome rysy.

Co powinieneś zrobić, jeśli na ekranie pojawią się rysy? Nie musi to oznaczać, że Twój ekran jest zepsuty, rzadko się to zdarza. W obliczu problemu rozmazanego ekranu, lub linii na ekranie komputera, stawiamy dwie hipotezy. Twój monitor doznał wstrząsu, czego skutkiem są te poziome linie (lub pionowe). W tym przypadku konieczna będzie zmiana. Twój monitor działa poprawnie, a jego rysy są wynikiem wadliwej karty graficznej lub chipsetu graficznego. W laptopie, ta część jest przypięta do płyty głównej. Z wyjątkiem sytuacji, gdy laptop jest na gwarancji, wymiana płyty głównej jest bardzo kosztowna.

Aby zidentyfikować usterkę w przypadku pojawienia się linii na ekranie, nie ma nic lepszego niż testowanie za pomocą zewnętrznego monitora. Jeśli masz tego typu problem z wyświetlaniem na laptopie, źródłem usterki jest karta graficzna. W przeciwnym razie najprawdopodobniej jest to wina ekranu (przyczyną może być slick, zwłaszcza jeśli objaw ten występuje przy otwieraniu i zamykaniu górnej powłoki).

Jasność ekranu jest niska.

Kiedy ekran laptopa jest ciemny i nie jest to spowodowane ręcznymi ustawieniami (sprawdź najpierw), w większości przypadków wystarczy kupić nowy inwerter, konwerter napięcia stałego, który jest używany do podświetlania panelu. Będzie to znacznie tańsze niż wymiana całego ekranu. Zauważ jednak, że jeśli Twój laptop jest nowy, to raczej nie masz ekranu z podświetleniem inwerterowym, ale najprawdopodobniej z podświetleniem LED, co w przypadku podobnej awarii będzie wymagało wymiany ekranu. Należy pamiętać, że usterka ta może być również spowodowana przez neon HS (ekran z inwerterem) lub wadliwą kartę graficzną ekranu.

Komputer włącza się, ale ekran pozostaje czarny.

Czarny ekran po uruchomieniu laptopa może oznaczać wiele i nie jest wskaźnikiem tego, jak dobrze działa ekran. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście przyczyną jest płytka ekranu, spróbuj jeszcze raz podłączyć do komputera zewnętrzny monitor i sprawdzić, czy działa on prawidłowo. Jeśli tak jest, można podejrzewać uszkodzenie ekranu, które jest przyczyną tego defektu wyświetlacza. W przeciwnym razie problem najprawdopodobniej leży po stronie karty graficznej.

Na ekranie pojawiły się martwe piksele lub plamy.

Ponownie wykonaj test ekranu zewnętrznego, aby potwierdzić, że problem dotyczy ekranu. Jeśli tak jest, to tego typu wady nie da się naprawić i tylko wymiana ekranu pozwoli na jej usunięcie.

Ekran migocze.

Przede wszystkim sprawdź, czy kabel wideo (duży płaski kabel z tyłu ekranu, zwany również kablem taśmowym) jest prawidłowo podłączony. Czasami połączenie może być po prostu złe i powodować miganie wyświetlacza.

Wiesław

 

 

Leave a Comment