Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Szybki, ekrany, wyświetlacze - wymiana /

szybki, ekrany, wyświetlacze - wymiana

Uszkodzenia wyświetlacza w smartfonach są częstymi usterkami zgłaszanymi do serwisu. Również w okresie gwarancji smartfony są naprawiane z taką usterką w serwisach pogwarancyjnych, ponieważ rzadko zdarza się, że gwarancja obejmuje uszkodzenia mechaniczne spowodowane przez użytkownika. Serwis elektroniczny wyróżnia kilka rodzajów uszkodzeń “szybki”.

Każde uszkodzenie zewnętrznej powłoki ekranu może w następstwie zbyt długiego użytkowania spowodować dalsze negatywne oddziaływanie na matrycę oraz warstwę dotykową aparatu. Choć takie uszkodzenia są opisywane jako “kosmetyczne” i nie mające wpływu na funkcjonalność urządzenia mogą mieć konsekwencje w późniejszym czasie.

Ekran w smartfonie

Ekran dotykowy uprościł obsługę wielu urządzeń, dzięki niemu obsługa stała się bardziej intuicyjna niż na przykład za pomocą klawiatury. Serwis elektroniczny ekrany dotykowe wymienia w każdym rodzaju urządzenia, bez względu na rozmiar, producenta jak i zastosowaną technologię w panelu. W smartfonach uszkodzeniu może ulec: szybka ochronna, warstwa dotyku lub matryca wyświetlająca obraz. Część producentów produkuje moduły, które łączą w sobie te wszystkie elementy, przez co uszkodzenie jednego wymusza wymianę całości. Podnosi to oczywiście koszty, ale ułatwia pracę na linii produkcyjnej oraz w serwisie.

Serwis elektroniczny zajmujący się wymianą ekranów w smartfonach dysponuje wiedzą i możliwościami wymiany matryc również w większych urządzeniach jak laptopy. Oczywiście występują duże różnice w podejściu do takiej usterki w przypadku telefonu a na przykład laptopa, ale dla profesjonalnego serwisu nie jest żadnym problemem. Korzystanie z usług serwisu gwarantuje nam wysoki poziom montażu oraz gwarancję, nie tylko na nowy wyświetlacz, ale również na usługę montażu.

Matryca w laptopie

W laptopach również stosuje się matryce dotykowe, podobnie jak w tabletach czy w najmniejszym tego typu urządzeniach - smart watchach. Rozmiary matrycy, rozdzielczości i mnogość innych parametrów wymaga bardzo dużej wiedzy i doświadczenia w określeniu czy dany model matrycy można wymienić na inny. Tak, często się zdarza, że matrycę się wymienia na inny model o identycznych parametrach technicznych, ale na przykład wyprodukowanej przez innego producenta. Jest to praktyka szeroko stosowana z powodu niedostępności modeli stosowanych w produkcyjnych egzemplarzach. Nie należy się obawiać takiego podejścia, ponieważ serwis elektroniczny nie zamontuje w naszym urządzeniu matrycy, która w jakikolwiek sposób obniży żywotność lub komfort korzystania z naszego urządzenia.

Ważne jest natomiast, aby urządzenie z uszkodzoną matrycą jak najszybciej trafiło do serwisu, ponieważ uszkodzona matryca może powodować dalsze uszkodzenia w naszym urządzeniu.

Marta

Leave a Comment