Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Thermomix nie chce się otworzyć lub zamknąć /

mężczyzna krojący warzywa

Usterki naczynia miksującego mogą utrudnić korzystanie z Thermomixa, a czasem nawet uniemożliwić przygotowywanie niektórych posiłków. Dotyczy to szczególnie gorących potraw. Użytkownicy Thermomixa często skarżą się, że nie mogą otworzyć lub zamknąć pokrywy naczynia, gdy gotują gorącą zupę lub przyrządzają mięso. Dlaczego Thermomix nie chce się otworzyć/zamknąć i co ma z tym wspólnego wysoka temperatura?

DLACZEGO THERMOMIX NIE CHCE SIĘ OTWORZYĆ?

Przyczyn, dla których pokrywa Thermomixa nie chce się odblokować, może być kilka. Pamiętajmy, że użytkowanie Thermomixa wymaga dokładnego zapoznania się z systemami bezpieczeństwa (blokadami) i zasadami działania tego urządzenia. Taka wiedza zdecydowanie ułatwi użytkowanie Thermomixa i pomoże uniknąć niektórych usterek.

Gdy zauważymy, że nasz Thermomix nie chce się otworzyć, a pokrywa wydaje się być zablokowana, nie próbujmy zdjąć jej na siłę, ponieważ możemy uszkodzić blokadę oraz naczynie miksujące, a także pokrywę z uszczelką.

Zanim przejdziemy do sposobów rozwiązywania problemu nieotwierającego się Thermomixa, musimy określić przyczynę tej usterki. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny zablokowanej pokrywy Thermomixa:

1. Aktywna blokada mechanizmu – w większości przypadków Thermomix nie chce się otworzyć przez aktywną blokadę mechanizmu. Urządzenie można odblokować, dopiero gdy zawartość przestanie się obracać, a więc gdy noże lub motylek przestaną pracować. Gdy obroty spadną do zera i pokrętło będzie ustawione na pozycji „OPEN”, wtedy mechanizm blokujący powinien bez problemu umożliwić zdjęcie pokrywy.

2. Włączony tryb transportu – gdy dopiero co kupiliśmy Thermomix lub transportowaliśmy go z jednego miejsca do drugiego, najprawdopodobniej urządzenie wciąż ma włączony tryb transportu. Tryb transportu blokuje pokrywę, dlatego nawet przy użyciu siły nie będziemy w stanie jej zdjąć. Tryb transportu dezaktywuje się automatycznie po włączeniu Thermomixa.

3. Duże ciśnienie w naczyniu miksującym – jeśli podczas przygotowywania gorących posiłków otwór w pokrywie naczynia miksującego zostanie zablokowany, może dojść do wzrostu ciśnienia we wnętrzu naczynia. To niebezpieczna sytuacja, która czasem może zablokować pokrywę, ale również grozi poparzeniem, gdy zdejmiemy ją zbyt gwałtownie. Otwór naczynia miksującego nie powinien być nigdy zablokowany.

4. Zdeformowana krawędź naczynia miksującego – gdy misa Thermomixa spadła na ziemię lub w inny sposób została uszkodzona, jej krawędzie mogą ulec deformacji. Odkształcenie misy może powodować blokowanie się pokrywy w uszkodzonych miejscach.

5. Nieprawidłowe umiejscowienie pokrywy – czasami Thermomix nie chce się otworzyć, ponieważ pokrywa została źle założona. Ponadto, jeśli wcisnęliśmy ją na siłę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to dlatego utknęła.

6. Uszkodzona uszczelka pokrywy – niepozorna uszczelka wewnątrz pokrywy również może być powodem, dla którego Thermomix nie chce się otworzyć. Źle założona, wywinięta, wyszczerbiona – uszczelka, która nie działa prawidłowo, może utrudnić pracę urządzenia. Co więcej, uszkodzona uszczelka to jedna z najczęstszych przyczyn przeciekającej misy – a stąd już niedaleka droga do zalania Thermomixa.

Dlaczego Thermomix nie chce się zamknąć?

Systemy blokad w Thermomixie zostały zaprojektowane tak, by zapewnić nam maksymalne bezpieczeństwo podczas przygotowywania potraw, zwłaszcza gorących. Mechanizm blokujący ma za zadanie uniemożliwić otwarcie pokrywy, gdy noże wciąż się obracają – chroniąc nas między innymi przed pryskającą potrawą lub strumieniem gorącej pary wodnej.

Ale co jeśli otworzenie Thermomixa wcale nie jest problemem – a jest nim zamykanie urządzenia? Dlaczego Thermomix odmawia posłuszeństwa i nie chce się zamknąć? Czy ma to związek z systemem blokady? I tak i nie. Przyczyn, dla których pokrywa Thermomixa nie chce się zatrzasnąć, może być kilka, ale by pozbyć się problemu, warto przyjrzeć się szczególnie trzem z nich:

1. Naczynie miksujące jest wyszczerbione – jeśli nasza misa spadła nam kilka razy na ziemię lub jeśli zawsze stukamy metalową łyżką o krawędź naczynia, istnieje szansa, że doszło do odkształcenia naczynia, dlatego mechanizm blokujący nie działa poprawnie. Pamiętajmy, że kształt misy jest dokładnie zaprojektowany, by pasować do zatrzasku blokady, więc nawet niewielkie odkształcenie może uniemożliwić zamknięcie naczynia miksującego.

Jak sprawdzić, czy naczynie miksujące jest odkształcone? Najlepiej, gdybyśmy pożyczyli od kogoś drugą misę, by można było je ze sobą porównać – niektóre deformacje krawędzi są niewielkie i możemy ich nie zauważyć. Postawmy naczynia obok siebie na płaskiej powierzchni i obracajmy je w tym samym kierunku, dokładnie sprawdzając stan krawędzi.

2. Pokrywa naczynia miksującego jest zbyt gorąca – o tej usterce swojego czasu było dość głośno w świecie użytkowników Thermomixa. Wiele osób, obsługując nowsze modele Thermomixa zauważyło, że podczas przygotowywania gorących posiłków, gdy pokrywa była na chwilę zdjęta, nie dało jej się później włożyć z powrotem na misę i zamknąć. Gorąca pokrywa i nagrzana uszczelka umieszczona pod nią uniemożliwiały zamknięcie Thermomixa.

3. Pokrywa została źle założona – nieprawidłowo umieszczona pokrywa na naczyniu miksującym może uniemożliwić zamknięcie Thermomixa. Należy zawsze upewnić się, że robimy to poprawnie, zgodnie z zaleceniami producenta. Poniżej podpowiadamy, jak prawidłowo zamknąć pokrywę Thermomixa.

Trudności z zamknięciem naczynia miksującego lub jego otwarcia to problem, którego nie powinniśmy bagatelizować. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z doświadczonym serwisem, który pomoże nam z każdą usterką.

Klaudia Augustyn

Leave a Comment