Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Usługi / Odzyskiwanie danych / Odzyskiwanie danych z dyktafonu /

Odzyskiwanie danych z dyktafonu

O odzyskiwaniu danych z  dyktafonu słyszy się znacznie rzadziej niż o analogicznym zabiegu np. z dysku twardego czy pendrive’a. Jednak w rzeczywistości mechanizm stojący za nimi jest taki sam. Nośnikiem pamięci we współczesnych dyktafonach jest bowiem wykorzystująca technologię flash karta, identyczna z tę we wnętrzu pendrive’a, aparacie cyfrowym czy dysku SSD.  Dlatego też jeśli straciłeś bądź straciłaś nagrania z dyktafonu – niezależnie czy w wyniku przypadkowego usunięcia czy awarii – śmiało uderzaj do Elektroszpitala.  Pomożemy w każdym, nawet pozornie całkowicie beznadziejnym, przypadku. 

Dyktafony wielu z nas wydają się reliktem przeszłości, przywodzącym na myśl powieści kryminalne Agathy Christie. W końcu dziś każdy smartfon, a także niemało telefonów starszej generacji, posiada wbudowaną funkcję nagrywania głosu. Po co więc obciążać kieszenie kolejnym, wydawać by się mogło, całkowicie zbędnym elektronicznym gadżetem? Jak to zwykle bywa, pozory mylą. Nawet w epoce triumfu smartfonów, dyktafon ciągle znajduje swoje stosowanie w dziennikarstwie, biznesie, a nawet – czy to chcemy czy nie -  polityce (ileż to już rządów upadło za sprawą dyktafonu?!).  Niezależnie czy jesteśmy dziennikarzem rejestrującym wywiady z nietuzinkowymi rozmówcami, menedżerem, chcącym porównać rozmowy klasyfikacyjne przeprowadzone z różnymi kandydatami, czy też cynicznym politykiem, zbierającym haki na oponentów, utrata nagrań zgromadzonych na dyktafonie może być dla nas niezwykle bolesna. Na szczęście jest także odwracalna, a przynajmniej z naszą pomocą.

                      O dyktafonie słów kilka

Pradziadek dzisiejszego dyktafonu  - fonograf - został opatentowany w 1877 przez Thomasa Edisona. W ciągu ponad półtorej wieku, dzielących nas od Edisona, urządzenia rejestrujące i odtwarzające dźwięk przeszła zaskakujące przemiany. Nierzadko olbrzymia stacjonarna maszyna, korzystająca z woskowych wałków, ustąpiła miejsca przenośnemu cyfrowemu urządzeniu, mieszczącemu się w kieszeni.  Dziś, mimo ekspansji rejestrujących głos telefonów mobilnych, rynek dyktafonów wciąż trzyma się mocno.  Wynika to z ich kilku fundamentalnych zalet. Przede wszystkim, dyktafony oferują dłuższy czas do pracy na bateriach – często do 48 godzin – oraz większą pojemność  (dochodzącą nawet do 1000 godzin nagrań) niż smartfony.  Niektóre z nich mogą być aktywowane głosem, co oszczędza nam krępującego grzebania w spodniach.  Inne z kolei dostarczane są z oprogramowaniem do transkrypcji (tj. zamiany głosu na tekst) nagrań. Podsumowując, jeśli w naszej pracy notorycznie coś nagrywamy, jesteśmy niejako skazani na dyktafon.                 

Dawid

Subskrybuj Odzyskiwanie danych z dyktafonu
Pozostałe usługi