Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Usługi / Odzyskiwanie danych / Odzyskiwanie danych z dysku SSD /

Odzyskiwanie danych z dysku SSD

Dyski SSD, do niedawna informatyczna ciekawostka dla ekscentryków, coraz częściej stają się standardem, zarówno w laptopach jak i komputerach stacjonarnych. Trudno się temu dziwić. Zastąpienie typowych dla dysków HDD talerzy i głowic elektromagnetycznych, pamięcią Flash, umożliwiło zapis i odczyt danych z prędkością, o której do tej pory można było jedynie pomarzyć. Jednak szybkość to nie jest jedyna zaleta dysków SSD. Dzięki daleko posuniętej eliminacji awaryjnych elementów mechanicznych, są one wytrzymalsze na urazy mechaniczne, a pracując wydzielają mniej ciepła. Jednak nawet dyskom SSD zdarzają się różnego rodzaju usterki, grożącą utratą danych. 

                Przyczyny utraty danych na dyskach SSD

Jedną z przyczyn utraty danych na dyskach SSD jest zużycie się nośnika. Temat okresu używalności dysków SSD obrósł wieloma mitami. Często spotykany się z przekonaniem, że są one cyfrowym odpowiednikiem jętki jednodniówki, padającym z dnia na dzień, po nawet kilku miesiącach pracy.  Wynika to z faktu, że technologia flash, zastosowana w dyskach SSD, oferuje tylko ograniczoną liczbę cyklów zapisu i kasowania danych. Jednak w praktyce,  jest ona tak wysoka, że przy racjonalnym użytkowaniu, dysk będzie służył nam latami. Dla przykładu: karty Flash wykorzystujące technologię MLC,  oferują 3-10 tysięcy cykli zapisu-kasowania. Oznacza to, że nawet zapisując 2 terabajty danych rocznie, nośnik będzie nadawał się do użytku długiego lata. Paradoksalnie, komponentem dysku SSD, który najszybciej się zużywa, nie jest sama pamięć Flash, lecz jej kontroler.  Nośniki SSD, choć – jak widzimy - relatywnie długowieczne, kiedyś się zepsują.  Na przyśpieszenie tego procesu niebagatelny wpływ mają czynniki środowiskowe. Praca w wilgotnym otoczeniu, może szybko doprowadzić do uszkodzenia dysku na drodze oksydacji jego metalowych części. Podobnie zabójcze bywają wysokie temperatury. Dysk SSD może ulec awarii też w wyniku spięcia, bądź nagłego wyłączenia się laptopa (np. z powodu wyczerpania baterii) podczas partycjonowania.  Last, but not least, sami możemy przez przypadek wykasować potrzebne nam pliki.    

              Odzyskiwanie utraconych dna z dysku SSD

Odzyskiwanie utraconych danych z nośnika SSD jest znacznie bardziej skomplikowane niż z dysków HDD.  Wynika to z specyfiku zapisu,  rozmieszczające porcje danych w różnych miejscach pamięci Flash. Jednak nawet to nie stanowi wyzwania dla naszego zespołu. Jeśli straciłeś – niezależnie czy w wyniku własnej nierozwagi czy awarii – dane z dysku SSD,  koniecznie skontaktuj się z Elektroszpitalem. Dodatkowo oferujemy kompleksowe usługi w zakresie konserwacji laptopa, w tym także czyszczenia układu chłodzenia i wymiany pasty termoprzewodzącej.

Dawid

Subskrybuj Odzyskiwanie danych z dysku SSD
Pozostałe usługi