Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Usługi / Serwis komputerowy / Serwis, naprawa laptopów / Czyszczenie – konserwacja układu chłodzenia i wymiana termopasty w laptopie /

Czyszczenie – konserwacja układu chłodzenia i wymiana termopasty w laptopie

Corocznie podczas letniej fali upałów, media informują nas o serii zgonów, wywołanych przegrzaniem. Wysokie temperatury są jednak  zabójcze nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale także hardware. Statystyki potwierdzają, że przegrzanie jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii komputerów osobistych. Problem ten dotyczy zwłaszcza laptopów, w których ze względu na ograniczenia konstrukcyjne, nie ma z reguły miejsca na rozległy układ chłodzący, stosowany w komputerach stacjonarnych. Dlatego też, jeśli chcemy by nasz notebook służył nam długie lata, musimy dbać o regularną konserwację jego układu chłodzenia, w tym wymianę termopasty procesora.

            Optymalne temperatury pracy CPU i GPU 

Zasadniczo wszystkie podzespoły laptopa pracując generują ciepło. Jednak trzema szczególnymi hotspotami na termicznej mapie komputera, są procesor (CPU), karta graficzna (GPU) oraz – czasem – pośredniczący między nimi mostek północny. Ilość wytwarzanego ciepła jest proporcjonalna do obciążenia tych podzespołów, może też różnić się między poszczególnymi modelami. Różne procesory wytwarzają różne ilości ciepłą i znoszą różne temperatury. Generalnie, jednak dla większości CPU można przyjąć zasadę, że temperatura spoczynkowa nie powinna przekraczać 40-45 C, a pod maksymalnym obciążeniem – 80-85 C. Jeśli jest ona wyższa, świadczy to o tym, że nasz procesor się przegrzewa. Optymalny zakres termiczny dla kart graficznych jest nieco wyższy (65-85 C). Górną granicę, grożącą uszkodzeniem komponentu dla większości zarówno CPU jak i GPU stanowi ok. 95 C. Temperaturę procesora i karty graficznej możemy sprawdzić za pomocą licznych programów jak HWMonitor, Open Hardware Monitor czy HwiNFO. Jeśli okaże się, że przekracza ona wskazane tutaj optymalne wartości, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z serwisem. Dotyczy to nawet sytuacji, w której nie obserwujemy (jeszcze) innych symptomów przegrzewania. 

            Przegrzanie i jego objawy

Podstawowym symptomem przegrzewającego się CPU i/lub GPU jest niestabilność laptopa. Nasz komputer może się zawieszać i samoczynnie wyłączać, bądź też nie uruchamiać się w ogóle.  Przyłożywszy dłoń do obudowy laptopa, będziemy czuć wyraźne ciepło. Przegrzewanie może wynikać z wielu przyczyn, lecz podstawową i najczęstszą są problemy z układem chłodzącym. Zbierający się między żebrami wentylatora oraz w ciepłowodach płyt chłodzących kurz i wysychająca pasta termoprzewodzące na CPU, zmniejszają jego efektywności rozpraszania nadmiaru ciepła.  Dostępne na rynku pasty termoprzewodzące zachowują swoje właściwości nawet do 8 lat, jednak te najczęściej stosowane przez producentów laptopów, wysychają po średnio 2-3 latach. Wynika to z względów ekonomicznych – stosowanie wysokiej jakości, trwałych past kosztuje, a prawa ekonomii nakazują maksymalny zysk przy minimalizacji kosztów. Zakurzone części układu chłodzącego muszą być wyczyszczone przy użyciu sprężonego powietrza, zaś wyschnięta, niefunkcjonująca już pasta oczyszczona i zastąpiona nową.

Wszystkie osoby zmagające się z przegrzewającym laptopów, zapraszamy do Elektroszpitala po kompleksową i profesjonalną pomoc. Stosujemy wyłącznie wysokiej jakości termopasty o bardzo długim okresie używalności. Gwarantuje to podzespołom Twojego komputera komfortowy chłód na naprawdę długie lata.     
 

Subskrybuj Czyszczenie – konserwacja układu chłodzenia i wymiana termopasty w laptopie
Pozostałe usługi