Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Usługi / Serwis komputerowy / Serwis, naprawa laptopów / Instalacja systemu operacyjnego, sterowników i oprogramowania w laptopie /

Instalacja systemu operacyjnego, sterowników i oprogramowania w laptopie

System operacyjny (w skrócie OS, od angielskiego Operation System), to najważniejszy program zainstalowany w komputerze, zarządzający pracą innych aplikacji, a także sprzętu. Dostarcza on środowiska dla przebiegu procesów i usług oraz systemu plików, koniecznego do zarządzenia danymi zgromadzonymi na nośnikach pamięci trwałej.   Do najpopularniejszych systemów operacyjnych należą Windows oraz uniksowe Linux i Mac OS.

Kiedy zainstalować system operacyjny?

W większości przypadków, nasz komputer jest dostarczany już z preinstalowanym systemem operacyjnym. Nie musimy się więc martwić jego instalacją. Istnieje jednak parę wyjątków od tej reguły. Jednym z nich jest zakup komputera bez wgranego systemu operacyjnego. Dotyczy to zwłaszcza laptopów z dolnej półki cenowej. Rezygnacja z nierzadko kosztownego licencjonowanego oprogramowania, jest jednym z podstawowych sposób redukcji kosztów, stosowanych przez producentów. Konieczna jest wtedy samodzielna instalacja OS-u.  Może się zdarzyć jednak, że mimo posiadania systemu operacyjnego, wskazane okaże się podjęcie jego ponownej instalacji (reinstalacji).

Dotyczy to choćby sytuacji, gdy nie jesteśmy zadowoleni z funkcjonalności dotychczasowego systemu operacyjnego. Klasycznym przykładem jest migracja z starszej wersji na nowszą (np. z Windows 7 do Windows 10), lub na system z kompletnie innej rodziny (np. z Windowsa na Linux, bądź odwrotnie).  Innym wskazaniem do reinstalacji systemu jest jego zainfekowanie niektórymi rodzajami złośliwego oprogramowania. Rootkity potrafią integrować z jądrem systemu tak dogłębnie, że jedynym sposobem na ich usunięcie jest zastąpienie zakażonego OS-u świeżą instalacją.

Co istotne – nie zawsze istnieje konieczność reinstalacji systemu operacyjnego. Niekiedy należy przeprowadzić solidne odwirusowanie komputera, oczyszczenie ze śmieci i niepotrzebnych programów aby zaczął on pracować zdecydowanie szybciej.

Po instalacji czyli sterowniki, kodeki i personalizacja

Czasy, gdy świeżo zainstalowany system wymagał do poprawnego funkcjonowania wielogodzinnej konfiguracji, należą szczęśliwie do odległej przeszłości.  Dziś w świecie informatyki, zatriumfowała filozofia out-of-box (,,prosto z pudełka”). Stosując się do niej, wiodący producenci systemów operacyjnych, starają się dostarczyć użytkownikowi kompletne środowisko pracy. Mimo to, często nie jesteśmy usatysfakcjonowani z działania nowo zainstalowanego systemu. Do najczęściej zgłaszanych usterek należą problemy z obsługą hardware (brak dźwięku i internetu),  a także trudności w odtwarzaniu multimediów.

Remedium na problemy tego rodzaju, jest instalacja dodatkowego oprogramowania w postaci sterowników (ang. drivers) oraz kodeków. Równie często nie jesteśmy zadowoleni z pakietu software, dostarczonego z systemem.  W czasach, gdy domyślną przeglądarką w Windowsie był Internet Explorer, wielu użytkowników zaczynało pracę z komputerem od pobrania alternatywnego browsera.

Serwis ,,ElektroSzpital” oferuje kompleksową pomoc w dziedzinie instalacji oraz konfiguracji systemu operacyjnego. Korzystając z naszych zasług, mając Państwo pewność otrzymania w pełni funkcjonalnego i bezpiecznego komputera osobistego.

Dawid

Subskrybuj Instalacja systemu operacyjnego, sterowników i oprogramowania w laptopie
Pozostałe usługi