Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Usługi / Serwis komputerowy / Serwis, naprawa laptopów / Lutowanie BGA – wymiana układu grafiki w laptopie /

Lutowanie BGA – wymiana układu grafiki w laptopie

Lutowanie BGA – wymiana układu grafiki w laptopie

Karta graficzna (GPU, ang. Graphics Proccesing Unit ,jednostka przetwarzająca grafikę”) jest komponentem komputera, odpowiedzialnym za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla monitora. To właśnie dzięki pracy tego podzespołu, zapisane na dysku twardym w postaci kodu złożonego z zer i jedynek zdjęcie z wakacji, zamienia się w cieszący nasze oczy obrazek, widoczny na ekranie naszego komputera. Wymuszona potrzebami mobilności daleko posunięta miniaturyzacja komponentów laptopa, zaowocowała integracją GPU z płytą główną. Stało się to możliwe dzięki technologii BGA (ang. Ball Grid Array).  

                     Czym jest BGA?

BGA jest typem obudowy układów scalonych, charakteryzującym się wyprowadzeniem w formie kulek z cyny lub jej stopów, rozmieszczonych na całej spodniej powierzchni układu. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność oszczędzania miejsca na powierzchni płytki drukowanej. Jak nie trudno się domyślić domeną BGA są smartfony, konsole do gier, tablety oraz laptopy, gdzie znajduje zastosowanie w kartach graficznych oraz mostkach północnych/ południowych. Jednak miejscoszczędność, nie jest jedyną zaletą BGA. Cechuje się ono także lepszymi właściwościami elektrycznymi oraz mniejszą liczbą defektów podczas lutowania. Mimo wszystkich tych zalet, posiada ono jeden znaczny mankament – bardzo trudną naprawę. BGA nie naprawimy w warunkach domowych, nawet dysponują smykałką techniczną.  Co ciekawe nie radzi sobie z nim nawet wiele, chcących uchodzić za profesjonalne, serwisów komputerowych ... 

                   Jak (nie) naprawiać zepsutego BGA?


 Do najczęstszych symptomów zepsutego BGA należą zniekształcenia i brak obrazu na matrycy, problemy z uruchomieniem komputera oraz jego nietypowa reakcja na przenoszenie i nacisk. Statystycznie uszkodzenie BGA stanowi jedną z najczęstszych przyczyn samoistnych awarii laptopów. Szczególnie narażone nań są komputery z niektórymi układami BGA produkcji nVidia, znanych z skłonności do usterek. Często jako panaceum na problemy z BGA przedstawia się reballing. Podejmują się go często różne pseudoserwisy komputerowe, chcące za wszelki sposób redukować koszty naprawy. Polega on na polaniu układu topnikiem i takim jego podgrzaniu, by rozłączone połączenia lutownicze zlały się na nowo. W rzeczywistości jest jedna z najgorszych rzeczy, jaką możemy w tej sytuacji zrobić. Wysokie temperatury mogą łatwo uszkodzić płytę główną, zaś osiągane efekty są mocno efemeryczne. Jeśli więc Twój BGA odmawia posłuszeństwa, zamiast oddawać los laptopa w ręce partacza, powierz go ekipie Elektroszpitala. Gwarantujemy profesjonalne podejście i trwałe rezultaty.

            
 

Subskrybuj Lutowanie BGA – wymiana układu grafiki w laptopie
Pozostałe usługi