Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Usługi / Serwis komputerowy / Serwis, naprawa laptopów / Naprawa uszkodzonej płyty głównej w laptopie /

Naprawa uszkodzonej płyty głównej w laptopie

Naprawa uszkodzonej płyty głównej w laptopie

 Jeśli procesor stanowi serce laptopa, a dysk twardy odpowiada – choć tylko częściowo – mózgowi, płytę główną (ang. motherboard, mainboard) można porównać do szkieletu. Nasz szkielet jest wewnętrznym rusztowaniem, dźwigającym tkanki i będącym miejscem zaczepu dla mięśni. Analogicznie, płyta główna stanowi medium, do którego przymocowane są pozostałe podzespoły jak procesor, karta graficzna, pamięć RAM czy karta dźwiękowa. Na motherboardzie znajdziemy też kartę Flash, zawierającą BIOS/UEFI – podstawowy program komputera, pośredniczący między systemem operacyjnym, a hardware.  


                            Uszkodzenie płyty głównej


Ludzki szkielet, mimo wytrzymałości, nie jest niezniszczalny. By przekonać się o tym wystarczy pechowo poślizgnąć się na lodzie w mroźny, zimowy dzień.  Podobnie rzecz ma się z płytą główną – elektronicznym układem kostnym naszego komputera.  Zagrażają mu jednak nie tyle urazy mechaniczne, co elektroniczne. Najczęstszym przyczyną uszkodzeń motherboardu są spięcia, powstałe np. w wyniku uszkodzenia kondensatorów. Innym czynnikiem, mogącym do nich doprowadzić, jest uszkodzony port USB. Pozornie drobna awaria, często nieroztropnie bagatelizowana przez użytkowników, miewa opłakane konsekwencje dla płyty głównej. Motherboard nierzadko ulega awarii też w wyniku używania niewłaściwego, niededykowanego modelu zasilacza. Kupując nową ładowarkę do laptopa, zawsze zadbajmy by jej parametry (napięcie i natężenie prądu stałego oraz moc) odpowiadały naszemu modelowi komputera. Ładowanie laptopa niedopasowanym zasilaczem zagraża płycie głównej. Nie lubi ona też zdecydowanie zbyt wysokich temperatur. Gdy nasz układ chłodzenia nie daje sobie rady z odprowadzeniem nadmiaru ciepła z CPU i GPU, powstają wysokie temperatury, groźne dla motherboardu. Jeśli temperatura płyty głównej przekracza 80 C, ryzykujemy jej permanentnym uszkodzeniem. Dlatego też ważna jest okresowa konserwacja i czyszczenie układu chłodzącego z wymianą termopasty procesora, którą oferujemy w naszym serwisie. Nie mniejszym niż ciepło, zagrożeniem dla mainboardu jest wilgoć. Na zalanej płycie głównej może dojść do niebezpiecznego spięcia. Nawet jeśli nasz komputer wydaje się wyjść cało ze starcia z rozlanym płynem, to pozostałe  na powierzchni motherboardu cukry, kwasy i sole, mogą ją stopniowo erodować (zjawisko elektrokorozji).


                                      oraz jego objawy ….


    Po czym rozpoznać, że naszą płytę główną chwycił elektroniczny odpowiednik artretyzmu bądź osteoporozy?  Uszkodzona płyta główna szybko daje o sobie znać. Jeśli nasz laptop nagle, bez wyraźnej przyczyny zaczął się notorycznie zawieszać lub wyświetlać (nie)słynny niebieski ekrany śmierci, problem z motherboardem jest jedną z możliwych przyczyn. Innym stosunkowo częstym symptomem są problemy ze gniazdkami laptopa. Gdy z dnia na dzień, wszystkie porty USB przestają działać, źródło problemu z reguły tkwi w płycie głównej. Wreszcie, komputer może przestać się uruchamiać lub samoczynnie wyłączać krótko po włączeniu.

                                     Naprawiać czy wymieniać?

Czy uszkodzoną płytę główną opłaca się w ogóle naprawiać? Czy nie lepiej po prostu wymienić na inny, nowy lub używany model? Zależy to od wielu czynników, w tym modelu płyty głównej, rodzaju usterki oraz dostępnością części zamiennych. Wbrew potocznemu mniemaniu, bardzo często lepiej naprawiać niż wymieniać. Dotyczy to zwłaszcza niektórych motherboardów platform Intel i AMD z zewnętrznym GPU, znanych z awaryjności mostka północnego. W ich wypadku, zakup nawet fabrycznie nowej płyty głównej nie gwarantuje długiej funkcjonalności, ze względu na ogromne ryzyko ponownego wystąpienia usterki.

Jeśli podejrzewasz, że z płytą główną Twojego laptopa dzieje się coś niedobrego, zapraszamy do Elektroszpitala. Nasz elektromedyczny zespół profesjonalnie zdiagnozuje usterkę oraz poinformuje o opcjach jej naprawy. Rzeczy niemożliwe załatwiamy od ręki, na cuda trzeba (ale tylko troszeczkę :-)) poczekać. 
    
Dawid

Subskrybuj Naprawa uszkodzonej płyty głównej w laptopie
Pozostałe usługi