Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Usługi / Serwis komputerowy / Serwis, naprawa laptopów / Naprawa – wymiana układu KBC w laptopie /

Naprawa – wymiana układu KBC w laptopie

Całkiem niedawno do naszego serwisu trafił laptop marki Asus. Jego właściciel, człowiek młody i obracający się w cyberświecie od najwcześniejszego dzieciństwa, uskarżał się na serię nietypowych objawów. Wszystko zaczęło się od problemów z touchpadem. Notebook  z niewiadomych przyczyn przestał go wykrywać. Następnie zbuntowała się klawiatura. Niektóre jej przyciski zaczęły odmawiać posłuszeństwa. Wreszcie, laptop przestał się w ogóle uruchamiać. Szybka ekspertyza wykazała przyczynę dziwnego zachowania notebooka – uszkodzony oraz wymagający wymiany kontroler klawiatury. Gdy nasz klient usłyszał diagnozę, nie mógł wyjść   z zdziwienia. Mimo wieloletniej styczności z komputerami i nienajgorszego informatycznego know-how, nigdy wcześniej nie słyszał o istnieniu czegoś takiego jak kontroler klawiatury. Jego zdumienie sięgnęło zenitu, gdy nasz technik wyjaśnił mu jak ważną rolę odgrywa ten układ w pracy komputera.

        Czym jest KBC?

Nie była to pierwsza ani jedyna sytuacja tego rodzaju. Kontroler klawiatury (KBC, z angielskiego Keyboard Controller), mimo swego niebagatelnego znaczenia, nie funkcjonuje w świadomości większości osób, nawet mających na co dzień do czynienia z komputerami.  Można wręcz powiedzieć, że KBC jest cichym bohaterem naszego laptopa, o którego istnieniu dowiadujemy się dopiero, gdy zaczyna szwankować.  Jak sama nazwa wskazuje, kontroler klawiatury odpowiedzialny jest za działanie klawiatury. Nie jest to jednak jedyna, ani nawet najważniejsza jego funkcja. KBC odpowiada także za touchpada, prowadnice oraz jasność matrycy. Jego domeną są przyciski multimedialne oraz funkcyjne (np. włączyć/wyłączyć sieć Wi-fi) laptopa.  W zakres kompetencji kontrolera klawiatury wchodzi także uruchamianie komputera i przełączanie go w stan hibernacji. Co więcej, kontroler chroni procesor naszego laptopa przed uszkodzeniem, monitorując jego temperaturę i pracę wentylatora.

    
                                Objawy uszkodzenia KBC

Ze względu na nadzwyczaj szeroki i niebagatelny wachlarz funkcji KBC, objawy jego uszkodzenia są niespecyficzne i łatwe do pomylenia z generowanymi wadliwą pracą innych podzespołów (np. dysku twardego, płyty głównej, matrycy). Komputer może w ogóle się nie uruchamiać, bądź zawieszać i restartować podczas pracy.  Matryca może nie wyświetlać obrazu, a klawiatura i touchpad odmawiać posłuszeństwa. 

 Jeśli podejrzewasz, że kontroler klawiatury Twojego laptopa zaczyna szwankować, zapraszamy do naszego serwisu. Nasi technicy z pewnością zdiagnozują i naprawią przyczynę usterki. Dodatkowo oferujemy kompleksowe usługi w zakresie konserwacji także pozostałych podzespołów komputera, w tym układu chłodzenia. Nasz zespół niczym mityczne El Dorado, z pewnością zafunduje Twojemu szacownemu już laptopowi drugą młodość.
 

Subskrybuj Naprawa – wymiana układu KBC w laptopie
Pozostałe usługi