Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Usługi / Serwis komputerowy / Serwis, naprawa laptopów / Naprawa złącza USB w laptopie /

Naprawa złącza USB w laptopie

Port USB (ang. Universal Serial Bus) stanowi jeden z podstawowych typów gniazd używanych w komputerach osobistych. Wynaleziony w 1996 przy współpracy informatycznych gigantów takich jak Intel, IBM, Microsoft czy Compaq, szybko zdominował rynek. Swoją błyskawiczną ekspansję i popularność, USB zawdzięcza kilku cechom. Jedną z nich jest uniwersalność – za jego pomocą podłączymy do komputera najróżniejsze urządzenia, od drukarek i myszek, poprzez kamery, klawiatury, a kończąc na zewnętrznych dyskach twardych.  Inną równie ważną (jeśli nie ważniejszą) zaletą USB, jest intuicyjność oraz prostota obsługi. Urządzenie podłączone do portu USB jest automatycznie wykrywane, instalowane i konfigurowane. Dzięki temu możemy się nim cieszyć już kilkanaście sekund po podłączeniu. Wreszcie, różne wersje USB są ze sobą kompatybilne. Oznacza to, że nasze już nie pierwszej  młodości peryferia będą działać po podłączeniu do nowiutkiego, świeżo wydanego laptopa i odwrotnie.

Uszkodzenie gniazda USB

Słynne (czy może raczej niesłynne) prawo Murphy’ego mówi, że jeśli cokolwiek może pójść źle, to z pewnością tak pójdzie. Niestety, świat informatyki nie jest od niego wyjątkiem. Port USB, podobnie jak każda inna cześć naszego laptopa, może ulec awarii. Najczęściej dochodzi do niej w efekcie niewłaściwej eksploatacji, np. próby siłowego włożenia niepasującego wtyku do gniazdka. Podstawowym objawem uszkodzenia złącza USB są problemy z pracą podłączonych doń peryferiów. Mogą się one w ogóle nie reagować na podłączenie do gniazdka. System operacyjny nie będzie go wykrywał, bądź też wykryje, lecz nie da rady zainstalować. W takim wypadku możemy spodziewać się komunikatów o błędzie instalacji sterownika bądź nierozpoznaniu urządzenia. Wreszcie, peryferium może pracować, ale najdrobniejsza zmiana jego ułożenia (np. przesunięcie myszy po blacie biurka), skutkować będzie odłączeniem.

Wymiana portu USB

Ponieważ każdy komputer jest wyposażony w kilka gniazdek USB, często lekceważymy uszkodzenie jednego z nich. Traktujemy je jako irytującą, lecz w gruncie rzeczy drobną i niegroźną usterkę. Jest to podejście niewłaściwe. Na niesprawnym porcie USB łatwo o groźne zwarcie, mogące stanowić zagrożenie dla innych komponentów komputera, zwłaszcza płyty głównej. Jeśli do niego dojdzie, koszt naprawy naszego laptopa znacznie wzrośnie. Dlatego też jedno ze złączy USB Twojego laptopa uległo awarii, niezwłocznie skontaktuj się z naszym serwisem - z pewnością pomożemy, naprawimy Twoje złącze USB, a przy okazji zaoferujemy usługę kompleksowej renowacji, konserwacji i czyszczenia Twojego laptopa oraz wymiany pasty termoprzewodzącej. W końcu zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o komponenty tak kosztowne jak mainboard, czyż nie?

Dawid

Subskrybuj Naprawa złącza USB w laptopie
Pozostałe usługi