Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Usługi / Serwis komputerowy / Serwis, naprawa laptopów / Wymiana matrycy w laptopie /

Wymiana matrycy w laptopie

Matryca stanowi najważniejszy komponent monitora laptopa. Zbudowana z kryształów ciekłokrystalicznych rozprowadzonych na szklanym ekranie, tworzy obraz widoczny na monitorze. To dzięki niej możemy oglądać zdjęcia, przeglądać strony internetowi, relaksować się przy ulubionym serialu czy grze – krótko mówiąc, cieszyć się wynikami naszej pracy na komputerze. Niestety, jak to bywa z różnymi kluczowymi podzespołami, matryca ,,lubi” ulegać różnym awariom. Ponieważ monitor jest podstawowym urządzeniem wyjściowym, odbijają się one znacząco na jakości naszej codziennej pracy lub wręcz całkowicie ją uniemożliwiają. Z tych to powodów, wymiana matrycy należy do najczęstszych – by nie powiedzieć rutynowych – napraw w naszym serwisie.

Najczęstsze problemy z matrycą

Chyba najpospolitszym problemem z matrycą, jest jej pęknięcie. Zazwyczaj dochodzi do niego w efekcie uderzenia, bądź upadku z wysokości. Monitor niestety, w przeciwieństwie do kota, nie ma 9. żyć i łatwo ulega wszelkiej maści urazom mechanicznym. Objawem pęknięcia matrycy jest charakterystyczne stłuszczenie w kształcie nici pajęczej, w branżowym żargonie często nazywano ,,pajączkiem”. Innym, równie częstym problemem jest zalanie matrycy. Jest ono szczególnie groźne, gdy wylany płyn zawierał składniki powodujące elektrokorozję. Należą do nich cukry, kwasy i alkohol. Na zalanej matrycy pojawiają się zacieki oraz cienie.

Mniej groźnym, lecz równie frustrującym zjawiskiem są martwe piksele. Są to fragmenty matrycy, które przestały reagować na docierające do nich sygnały. Widoczne są jako niewielkie czarne punkciki na powierzchni ekranu.  Martwe piksele mogą być wadą fabryczną, lub naturalnym efektem zużycia sprzętu. Póki jest ich stosunkowo niewiele, nie sprawiają większego problemu. Sytuacja komplikuje się, gdy liczba martwych pikseli jest znaczna i co gorsza rozmieszczone są daleko od siebie. O ile umierające (,,gorące”) piksele mogą być odratowane z pomocą odpowiedniego oprogramowania, jedynym remedium na te już martwe stanowi wymiana matrycy.

Ile to kosztuje?

Wymiana matryca zdążyła obrosnąć całym szeregiem mitów. Jeden z najpopularniejszych głosi, że jest to zabieg tak kosztowny, że faktycznie nieopłacalny. Jeśli więc pechowo uszkodziliśmy matrycę w naszym laptopie, pozostaje nam go odesłać do Krainy Wiecznych Bitów oraz zakupić nowy. W rzeczywistości, koszt wymiana matrycy wynosi ułamek ceny nowego komputera. Stanowi więc nie tylko tańszą, ale i – co dla wielu osób ważne – bardziej etyczną alternatywę. Corocznie ludzkość generuje ok. 50 milionów ton elektronicznych śmieci. Stanowi to ekwiwalent 5 wieży Eiffla. Jeśli nie chcemy przykładać się do dalszej degeneracji i tak już skażonej naszej planety, zamiast kupować nowy laptop, zreperujmy stary.

Przy okazji wymiany matrycy możemy zaoferować dodatkową usługę w zakresie konserwacji, czyszczenia Twojego urządzenia, dokładnego czyszczenia i konserwacji układu chłodzenia,  wymiany past termoprzewodzących na nowe, w dodatku wysokowydajne – które poprawią chłodzenie komputera.

Subskrybuj Wymiana matrycy w laptopie
Pozostałe usługi