Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Usługi / Serwis komputerowy / Serwis, naprawa laptopów / Zalany laptop - naprawa laptopa po zalaniu /

Zalany laptop - naprawa laptopa po zalaniu

Oferujemy usługi w zakresie naprawy laptopów uszkodzonych w wyniku zalania cieczą.

Naprawa zalanego laptopa jest bardzo wymagająca. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wystarczy go wyczyścić, osuszyć. Mało tego. My nigdy nie spieszymy się usuwaniem śladów zalania gdyż to one właśnie naprowadzają nas na miejsca które mogą być potencjalnie uszkodzone. Każdą naprawę zalanego sprzętu rozpoczynamy więc od d­okładnych oględzin, analizy optycznej, dokładnego zbadania przebiegu cieczy. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wyciągnąć niezbędne dla nas wnioski i przystąpić do dalszych etapów pracy.

Oczywiście stosujemy niezbędną chemię – przy czym rozpowszechniony alkohol izopropylowy, zwany  również izopropanolem nie jest jedynym stosowanym środkiem i zastosowanie samego tylko izopropanolu to zdecydowanie za mało aby uzyskać optymalny efekt. W całym procesie można wspomagać się profesjonalnymi myjkami ultradźwiękowymi – co jednak istotne – chińskie myjki z allegro na niewiele się zdają – należy stosować wyłącznie profesjonalny.

Najważniejsze w naprawie sprzętu uszkodzonego w wyniku zalania jest dokładność – pozostawienie nawet drobnych zacieków może doprowadzić do tego, że w przyszłości i to całkiem bliskiej sprzęt ponownie ulegnie awarii.

Im szybciej tym lepiej – szybkość reakcji gra rolę!

Po wylaniu się cieczy na elektronikę wchodzi ona w reakcję z podzespołami elektronicznymi oraz samą płytą PCB. Co istotne – jeśli urządzenie cały czas podłączone jest do prądu, jak również do baterii – korozja następuje jeszcze szybciej. Co należy uczynić? Pilnie odłączyć zalany sprzęt od sieci oraz jeśli istnieje taka możliwość – czym prędzej odłączyć baterię! Niestety w nowoczesnych modelach bateria jest zamontowana na stałe i możliwości w zakresie jej odłączenia są mocno ograniczone – z tego właśnie względu należy działać możliwie szybko – możliwie szybko dostarczyć laptopa do serwisu oraz na wstępie zgłosić, że chodzi o zalanie – wtedy sprawa zostanie potraktowana priorytetowo i bateria zostanie natychmiast odłączona. Uwaga! Nawet kompletnie rozładowaną baterię należy pilnie odłączyć od zalanego sprzętu!

Sama naprawa zalanego urządzenia jak już wspomnieliśmy wcześniej polega w pierwszej kolejności na wnikliwej analizie śladów zalania, zacieków, następnie na pomiarach, na czyszczeniu przy zastosowaniu odpowiednio dobranych odczynników oraz na wymianie uszkodzonych podzespołów. Niekiedy bywa tak, że należy odlutować układ BGA, oczyścić powierzchnie pod nim i przylutować go ponownie. Zdarzają się takie przypadki w których tylko takie działanie zapewni gwarancję sukcesu, zagwarantuje, że awaria nie powróci po pewnym czasie.

Nasz serwis dysponuje ogromnym doświadczeniem w zakresie naprawy zalanej elektroniki. Posiadamy również bardzo wysoką skuteczność w uruchamianiu urządzeń uszkodzonych w wyniku zalania.

Na koniec to co bardzo istotne – istnieje naprawdę wiele serwisów sprzętu komputerowego oferujących samo czyszczenie po zalaniu, często w bardzo niskiej cenie. Po pierwsze, jak już wcześniej wspomnieliśmy – czyszczenie po zalaniu bez analizy, bez lokalizacji występujących zacieków jest ogromnym błędem. Po drugie uruchamianie komputera – a raczej jego próba uruchomienia w ciemno po przeczyszczeniu, bez odpowiedniej analizy, pomiarów, wiedzy i praktyki – wiąże się z tym, że sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć – gdyż przez nie do końca naprawiony laptop popłynie prąd i dojdzie do układów, obszarów jeszcze dotychczas nieuszkodzonych – ale pozwieranych w wyniku zalania.

Laptop, jak każde urządzenie elektroniczne, potrzebuje suchego środowiska do prawidłowego funkcjonowania. Woda jest dobrym przewodnikiem elektryczności, przez co czasem kilka przypadkowo rozlanych kropel, aby całkowicie uszkodzić to urządzenie. A takie sytuacje się zdarzają. Co wtedy robić? Jak zaradzić poważniejszej awarii? Doradzamy w tym artykule.

Zacznij od odłączenia komputera od zasilania

Po długich godzinach pracy przy komputerze kusi, by zrelaksować się przy drinku. Wiele osób sięga również po filiżankę kawy, aby wieczorem dokończyć kilka spraw rozpoczętych w ciągu dnia. Podobnie, w gorące dni - co może być bardziej przyjemnego niż picie chłodnej lemoniady podczas oglądania filmu na komputerze? Ugaszenie pragnienia napojem przed ekranem nie jest samo w sobie złym pomysłem. Należy jednak uważać, aby nie rozlać płynu na komputer a często to się zdarza przez zwykłą nieuwagę. Jeśli już tak się stanie, pierwszym odruchem, jako środek bezpieczeństwa, powinno być wyłączenie komputera.

W tym celu należy naciskać przycisk start, aż komputer zostanie całkowicie wyłączony. Nawet jeśli przetwarzanie folderu nie zostało zakończone lub jeśli wysyłany jest e-mail, wyłączenie powinno nastąpić natychmiast. Przetwarzanie danych zostanie wznowione później. Po tym kroku należy szybko odłączyć komputer od zasilania i natychmiast wyjąć baterię. Konieczne jest również odłączenie kabla zasilającego, dysku twardego, kluczy USB i wszelkich innych urządzeń peryferyjnych podłączonych do urządzenia. Mysz i słuchawki również powinny być odłączone od zasilania. Zaleca się zachowanie ostrożności na tym etapie, ponieważ pośpiech może spowodować inne „przypadkowe” negatywne konsekwencje.

Wstępne rozpoznanie strat

Jeśli, jako użytkownik komputera, posiadasz niezbędne umiejętności, może otworzyć urządzenie, aby określić, które komponenty są dotknięte wilgocią. Na tym etapie można wytrzeć płyn, który zetknął się z wewnętrznymi elementami urządzenia. W przypadku jeżeli nigdy tego nie robiłeś bądź po prostu nie czujesz się na siłach lepiej tego zaniechać. Ewentualnie przed przystąpieniem do samodzielnej próby najpierw zapoznaj się z praktycznymi przewodnikami. W Internecie jest dostępnych sporo filmów instruktażowych, które mogą być bardzo przydatne. Zawierają szczegółowe informacje na temat kroków, które należy wykonać podczas otwierania lub demontażu danego elementu.

Przed przystąpieniem do właściwego demontażu należy ustawić urządzenie na otwartej i wolnej od przeszkód powierzchni. Chociaż natężenie elektryczne może być dość niskie, może ono spowodować spalenie niektórych wrażliwych części elektronicznych, takich jak dysk twardy lub pamięć. Po demontażu należy wysuszyć każdy element za pomocą chłonnej, niestrzępiącej się szmatki.

Jak usunąć zawilgocenie z zalanego laptopa?

W przypadku laptopa wystarczy umieścić go do „góry nogami” nad zlewem lub wanną. W ten sposób woda nie będzie się już gromadzić się między klawiszami klawiatury, lecz zacznie spływać w dół. Ogólnie rzecz biorąc, woda płynie szybciej niż kawa i inne słodkie napoje. Zaleca się również uważać, aby laptop nie wyślizgnął się z rąk, ponieważ jeśli urządzenie spadnie, szkody zostaną zwielokrotnione. Nie zaleca się również potrząsania lub stukania nim w celu przyspieszenia schnięcia. Wystarczy pozycja do góry nogami. Technika ta jest również zalecana w przypadku, gdy mokrym miejscem jest klawiatura komputera stacjonarnego. Niektóre modele mają wyjmowane poszczególne klawisze klawiatury. W tym przypadku będą one łatwiejsze do czyszczenia.

Kolejnym krokiem jest przetarcie mokrych powierzchni chłonną szmatką. Procedura jest następująca. Delikatnie przytykaj namoczone miejsca chłonną ściereczką lub gąbką, aby płyn nie rozprzestrzeniał. Następnie pozostałe wilgotne plamki osusz zwykłą suszarką do włosów.

Suszarka do włosów może być używana do 15 minut, aby całkowicie usunąć wilgoć. Nie zaleca się jednak umieszczania go zbyt blisko urządzenia, aby nie dopuścić do stopienia się niektórych elementów. Dzieje się tak, ponieważ niektóre materiały, takie jak plastik, nie lubią wysokich temperatur. Najlepiej robić kilka przerw, aby uniknąć nadmiernego gorąca. Najlepiej byłoby wybrać tryb chłodnego strumienia powietrza. Po zastosowaniu suszarki do włosów odwróć ponownie laptop do „góry nogami”. I czekać do całkowitego wyschnięcia.

Poczekaj, aż laptop wyschnie

Miejsce wybrane do suszenia musi być suche i ciepłe. Preferowana jest płaska i bezpieczna powierzchnia. Musi być również niedostępna dla dzieci i zwierząt domowych. Następnie, przed postawieniem urządzenia, rozłóż na nim czysty, suchy ręcznik. Aby uniknąć porażenia prądem, a nawet trwałego zniszczenia komputera, zaleca się odczekać do całkowitego wyschnięcia przed ponownym włączeniem go. W zależności od ilości wody lub innego płynu, który dostał się do urządzenia, może to potrwać kilka godzin lub nawet dni. We wszystkich przypadkach, dla tych, którzy się spieszą, zdecydowanie zaleca się minimum godzinny czas oczekiwania. Idealny czas schnięcia wynosi 24 godziny.

W przypadku poważniejszych uszkodzeń skorzystaj z usług profesjonalistów

Nawet jeśli wykonaliśmy wszystkie czynności i mogłoby się wydawać, że urządzenie nie jest uszkodzone, to najrozsądniejszym rozwiązaniem jest oddanie go do naprawy specjalistom. Może wystąpić kilka sytuacji, w tym uszkodzenie płyty głównej lub akumulatora. W ten sposób problem staje się bardziej złożony. Nie zaleca się otwierania urządzenia i zabawy w technika. Może to spowodować jeszcze większe szkody. Profesjonalista komputerowy posiada umiejętności pozwalające na szybkie i bezpieczne rozwiązywanie problemów z komputerem. W najgorszym przypadku, jeśli urządzenie zostało całkowicie uszkodzone przez płyny, technik nadal będzie w stanie odzyskać zapisane w nim dane.

Czas w tym przypadku nie jest Twoim sprzymierzeńcem

Po wylaniu się cieczy na elektronikę wchodzi ona w reakcję z podzespołami elektronicznymi oraz samą płytą główną. Co istotne – jeśli urządzenie cały czas podłączone jest do prądu, jak również do baterii – korozja następuje jeszcze szybciej. Co należy uczynić? Jak już pisaliśmy, pilnie należy odłączyć zalany sprzęt od sieci oraz jeśli istnieje taka możliwość – czym prędzej odłączyć baterię! Niestety w nowoczesnych modelach bateria jest zamontowana na stałe i możliwości w zakresie jej odłączenia są mocno ograniczone – z tego właśnie względu należy działać możliwie szybko – możliwie szybko dostarczyć laptopa do serwisu oraz na wstępie zgłosić, że chodzi o zalanie – wtedy sprawa zostanie potraktowana priorytetowo i bateria zostanie natychmiast odłączona. Uwaga! Nawet kompletnie rozładowaną baterię należy pilnie odłączyć od zalanego sprzętu!

Sama naprawa zalanego urządzenia polega w pierwszej kolejności na wnikliwej analizie śladów zalania, zacieków, następnie na pomiarach, na czyszczeniu przy zastosowaniu odpowiednio dobranych odczynników oraz na wymianie uszkodzonych podzespołów. Niekiedy bywa tak, że należy odlutować układ BGA, oczyścić powierzchnie pod nim i przylutować go ponownie. Zdarzają się takie przypadki, w których tylko takie działanie zapewni gwarancję sukcesu, zagwarantuje, że awaria nie powróci po pewnym czasie.

Serwis serwisowi nierówny

Istnieje naprawdę wiele serwisów sprzętu komputerowego oferujących samo czyszczenie po zalaniu, często w bardzo niskiej cenie. Jednak w tym przypadku kryterium kosztów nie powinno być priorytetowym. Podkreślmy to raz jeszcze – tu naprawdę liczy się czas i prawidłowa kolejność wykonanych działań. Po pierwsze czyszczenie po zalaniu bez analizy, bez lokalizacji występujących zacieków jest ogromnym błędem. Po drugie uruchamianie komputera – a raczej jego próba uruchomienia w ciemno po przeczyszczeniu, bez odpowiedniej analizy, pomiarów, wiedzy i praktyki – wiąże się z tym, że sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć. Wynika to z tego, że nie do końca naprawiony laptop przewodzi prąd i może dojść do obszarów jeszcze dotychczas nieuszkodzonych.

Dlaczego warto wybrać ElektroSzpital?

Naprawa poważnie zalanego laptopa jest bardzo wymagająca. W niektórych przypadkach nie wystarczy go wyczyścić, osuszyć. Każdą naprawę zalanego sprzętu rozpoczynamy więc od dokładnych oględzin, analizy optycznej, dokładnego zbadania przebiegu cieczy. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wyciągnąć niezbędne dla nas wnioski i przystąpić do dalszych etapów pracy.

Oczywiście stosujemy niezbędną chemię, przy czym nie ograniczamy się jedynie do popularnego w innych punktach serwisowych alkoholu izopropylowego. Nie jest on jedynym stosowanym środkiem i zastosowanie samego tylko izopropanolu to zdecydowanie za mało, aby uzyskać optymalny efekt. W całym procesie wykorzystujemy profesjonalne myjki ultradźwiękowe. Najważniejsze w naprawie sprzętu uszkodzonego w wyniku zalania jest dokładność. Pozostawienie nawet drobnych zacieków może doprowadzić do tego, że w przyszłości i to całkiem bliskiej sprzęt ponownie ulegnie awarii.

Nasz serwis dysponuje ogromnym doświadczeniem w zakresie naprawy zalanej elektroniki. Posiadamy również bardzo wysoką skuteczność w uruchamianiu urządzeń uszkodzonych w wyniku zalania. Zapraszamy wszystkich posiadaczy uszkodzonych laptopów do kontaktu z nami. Jeśli Twój sprzęt doznał zalania – potraktujemy go priorytetowo – tak, aby zwiększyć szanse na jego uratowanie!

Zapraszamy wszystkich posiadaczy uszkodzonych laptopów do nas – jeśli wasz sprzęt doznał zalania – potraktujemy go priorytetowo – tak, aby zwiększyć szanse na jego uratowanie!

Subskrybuj Zalany laptop - naprawa laptopa po zalaniu
Pozostałe usługi