Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Usługi / Serwis komputerowy / Serwis, naprawa laptopów / Zalany laptop - naprawa laptopa po zalaniu /

Zalany laptop - naprawa laptopa po zalaniu

Oferujemy usługi w zakresie naprawy laptopów uszkodzonych w wyniku zalania cieczą.

Naprawa zalanego laptopa jest bardzo wymagająca. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wystarczy go wyczyścić, osuszyć. Mało tego. My nigdy nie spieszymy się usuwaniem śladów zalania gdyż to one właśnie naprowadzają nas na miejsca które mogą być potencjalnie uszkodzone. Każdą naprawę zalanego sprzętu rozpoczynamy więc od d­okładnych oględzin, analizy optycznej, dokładnego zbadania przebiegu cieczy. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wyciągnąć niezbędne dla nas wnioski i przystąpić do dalszych etapów pracy.

Oczywiście stosujemy niezbędną chemię – przy czym rozpowszechniony alkohol izopropylowy, zwany  również izopropanolem nie jest jedynym stosowanym środkiem i zastosowanie samego tylko izopropanolu to zdecydowanie za mało aby uzyskać optymalny efekt. W całym procesie można wspomagać się profesjonalnymi myjkami ultradźwiękowymi – co jednak istotne – chińskie myjki z allegro na niewiele się zdają – należy stosować wyłącznie profesjonalne.

Najważniejsze w naprawie sprzętu uszkodzonego w wyniku zalania jest dokładność – pozostawienie nawet drobnych zacieków może doprowadzić do tego, że w przyszłości i to całkiem bliskiej sprzęt ponownie ulegnie awarii.

Im szybciej tym lepiej – szybkość reakcji gra rolę!

Po wylaniu się cieczy na elektronikę wchodzi ona w reakcję z podzespołami elektronicznymi oraz samą płytą PCB. Co istotne – jeśli urządzenie cały czas podłączone jest do prądu, jak również do baterii – korozja następuje jeszcze szybciej. Co należy uczynić? Pilnie odłączyć zalany sprzęt od sieci oraz jeśli istnieje taka możliwość – czym prędzej odłączyć baterię! Niestety w nowoczesnych modelach bateria jest zamontowana na stałe i możliwości w zakresie jej odłączenia są mocno ograniczone – z tego właśnie względu należy działać możliwie szybko – możliwie szybko dostarczyć laptopa do serwisu oraz na wstępie zgłosić, że chodzi o zalanie – wtedy sprawa zostanie potraktowana priorytetowo i bateria zostanie natychmiast odłączona. Uwaga! Nawet kompletnie rozładowaną baterię należy pilnie odłączyć od zalanego sprzętu!

Sama naprawa zalanego urządzenia jak już wspomnieliśmy wcześniej polega w pierwszej kolejności na wnikliwej analizie śladów zalania, zacieków, następnie na pomiarach, na czyszczeniu przy zastosowaniu odpowiednio dobranych odczynników oraz na wymianie uszkodzonych podzespołów. Niekiedy bywa tak, że należy odlutować układ BGA, oczyścić powierzchnie pod nim i przylutować go ponownie. Zdarzają się takie przypadki w których tylko takie działanie zapewni gwarancję sukcesu, zagwarantuje, że awaria nie powróci po pewnym czasie.

Nasz serwis dysponuje ogromnym doświadczeniem w zakresie naprawy zalanej elektroniki. Posiadamy również bardzo wysoką skuteczność w uruchamianiu urządzeń uszkodzonych w wyniku zalania.

Na koniec to co bardzo istotne – istnieje naprawdę wiele serwisów sprzętu komputerowego oferujących samo czyszczenie po zalaniu, często w bardzo niskiej cenie. Po pierwsze, jak już wcześniej wspomnieliśmy – czyszczenie po zalaniu bez analizy, bez lokalizacji występujących zacieków jest ogromnym błędem. Po drugie uruchamianie komputera – a raczej jego próba uruchomienia w ciemno po przeczyszczeniu, bez odpowiedniej analizy, pomiarów, wiedzy i praktyki – wiąże się z tym, że sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć – gdyż przez nie do końca naprawiony laptop popłynie prąd i dojdzie do układów, obszarów jeszcze dotychczas nieuszkodzonych – ale pozwieranych w wyniku zalania.

Laptop, jak każde urządzenie elektroniczne, potrzebuje suchego środowiska do prawidłowego funkcjonowania. Woda jest dobrym przewodnikiem elektryczności, przez co czasem kilka przypadkowo rozlanych kropel, aby całkowicie uszkodzić to urządzenie. A takie sytuacje się zdarzają. Co wtedy robić? Jak zaradzić poważniejszej awarii? Udać się jak najszybciej do zaufanego serwisu!

Zacznij od odłączenia komputera od zasilania

Ugaszenie pragnienia napojem przed ekranem nie jest samo w sobie złym pomysłem. Należy jednak uważać, aby nie rozlać płynu na komputer a często to się zdarza przez zwykłą nieuwagę. Jeśli już tak się stanie, pierwszym odruchem, jako środek bezpieczeństwa, powinno być wyłączenie komputera.

W tym celu należy naciskać przycisk start, aż komputer zostanie całkowicie wyłączony. Nawet jeśli przetwarzanie folderu nie zostało zakończone lub jeśli wysyłany jest e-mail, wyłączenie powinno nastąpić natychmiast. Przetwarzanie danych zostanie wznowione później. Po tym kroku należy szybko odłączyć komputer od zasilania i natychmiast wyjąć baterię. Konieczne jest również odłączenie kabla zasilającego, dysku twardego, kluczy USB i wszelkich innych urządzeń peryferyjnych podłączonych do urządzenia. Mysz i słuchawki również powinny być odłączone od zasilania. Zaleca się zachowanie ostrożności na tym etapie, ponieważ pośpiech może spowodować inne „przypadkowe” negatywne konsekwencje.

Czas w tym przypadku nie jest Twoim sprzymierzeńcem

Po wylaniu się cieczy na elektronikę wchodzi ona w reakcję z podzespołami elektronicznymi oraz samą płytą główną. Co istotne – jeśli urządzenie cały czas podłączone jest do prądu, jak również do baterii – korozja następuje jeszcze szybciej. Co należy uczynić? Pilnie należy odłączyć zalany sprzęt od sieci oraz jeśli istnieje taka możliwość – czym prędzej odłączyć baterię! Niestety w nowoczesnych modelach bateria jest zamontowana na stałe i możliwości w zakresie jej odłączenia są mocno ograniczone – z tego właśnie względu należy działać możliwie szybko – możliwie szybko dostarczyć laptopa do serwisu oraz na wstępie zgłosić, że chodzi o zalanie – wtedy sprawa zostanie potraktowana priorytetowo i bateria zostanie natychmiast odłączona. Uwaga! Nawet kompletnie rozładowaną baterię należy pilnie odłączyć od zalanego sprzętu!

Sama naprawa zalanego urządzenia polega w pierwszej kolejności na wnikliwej analizie śladów zalania, zacieków, następnie na pomiarach, na czyszczeniu przy zastosowaniu odpowiednio dobranych odczynników oraz na wymianie uszkodzonych podzespołów. Niekiedy bywa tak, że należy odlutować układ BGA, oczyścić powierzchnie pod nim i przylutować go ponownie. Zdarzają się takie przypadki, w których tylko takie działanie zapewni gwarancję sukcesu, zagwarantuje, że awaria nie powróci po pewnym czasie.

Serwis serwisowi nierówny

Istnieje naprawdę wiele serwisów sprzętu komputerowego oferujących samo czyszczenie po zalaniu, często w bardzo niskiej cenie. Jednak w tym przypadku kryterium kosztów nie powinno być priorytetowym. Podkreślmy to raz jeszcze – tu naprawdę liczy się czas i prawidłowa kolejność wykonanych działań. Po pierwsze czyszczenie po zalaniu bez analizy, bez lokalizacji występujących zacieków jest ogromnym błędem. Po drugie uruchamianie komputera – a raczej jego próba uruchomienia w ciemno po przeczyszczeniu, bez odpowiedniej analizy, pomiarów, wiedzy i praktyki – wiąże się z tym, że sytuacja może się jeszcze bardziej pogorszyć. Wynika to z tego, że nie do końca naprawiony laptop przewodzi prąd i może dojść do obszarów jeszcze dotychczas nieuszkodzonych.

Dlaczego warto wybrać ElektroSzpital?

Naprawa poważnie zalanego laptopa jest bardzo wymagająca. W niektórych przypadkach nie wystarczy go wyczyścić, osuszyć. Każdą naprawę zalanego sprzętu rozpoczynamy więc od dokładnych oględzin, analizy optycznej, dokładnego zbadania przebiegu cieczy. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wyciągnąć niezbędne dla nas wnioski i przystąpić do dalszych etapów pracy.

Oczywiście stosujemy niezbędną chemię, przy czym nie ograniczamy się jedynie do popularnego w innych punktach serwisowych alkoholu izopropylowego. Nie jest on jedynym stosowanym środkiem i zastosowanie samego tylko izopropanolu to zdecydowanie za mało, aby uzyskać optymalny efekt. W całym procesie wykorzystujemy profesjonalne myjki ultradźwiękowe. Najważniejsze w naprawie sprzętu uszkodzonego w wyniku zalania jest dokładność. Pozostawienie nawet drobnych zacieków może doprowadzić do tego, że w przyszłości i to całkiem bliskiej sprzęt ponownie ulegnie awarii.

Nasz serwis dysponuje ogromnym doświadczeniem w zakresie naprawy zalanej elektroniki. Posiadamy również bardzo wysoką skuteczność w uruchamianiu urządzeń uszkodzonych w wyniku zalania. Zapraszamy wszystkich posiadaczy uszkodzonych laptopów do kontaktu z nami. Jeśli Twój sprzęt doznał zalania – potraktujemy go priorytetowo – tak, aby zwiększyć szanse na jego uratowanie!

Zapraszamy wszystkich posiadaczy uszkodzonych laptopów do nas – jeśli wasz sprzęt doznał zalania – potraktujemy go priorytetowo – tak, aby zwiększyć szanse na jego uratowanie!

Subskrybuj Zalany laptop - naprawa laptopa po zalaniu
Pozostałe usługi