Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Na co zwracać uwagę przy zakupie monitora komputerowego? /

Nowy monitor komputerowy

Często przy zakupie monitora komputerowego skupiamy się na sloganach reklamowych producentów. Należy pamiętać, że hasło promujące lub „fachowy” termin nie zawsze oznacza jakaś wyjątkową technologię. Nierzadko jest to po prostu chwytliwa nazwa, która ma przyciągnąć ewentualnego nabywcę. A na jakie parametry faktycznie warto zwrócić uwagę? Prezentujemy najważniejsze.

Częstotliwość odświeżania i czas reakcji.

Dwa czynniki, które wpływają na sposób wyświetlania treści to częstotliwość odświeżania i częstotliwość odpowiedzi. Częstotliwość odświeżania mierzy ilość razy na sekundę, kiedy obraz jest wyświetlany. Większość ekranów ma domyślnie ustawioną częstotliwość odświeżania 60 Hz, czyli 60 klatek na sekundę. Coraz częściej można spotkać się z częstotliwością odświeżania 120 Hz, ponieważ zapewnia to szybszą reakcję i zmniejsza rozmycie ruchu. Nowe ekrany do gier wprowadzone na rynek w ostatnich latach mają częstotliwość odświeżania 240 Hz i 360 Hz.

Czas reakcji mierzy czas potrzebny na zmianę koloru piksela na ekranie. Czas ten jest różny dla każdego koloru, ale standardem zwykle stosowanym jest zmiana od najniższej wartości szarości (czarny) do najwyższej wartości (biały). Szybszy czas reakcji oznacza mniej efektów wizualnych, takich jak smużenie czy rozmycie. Gracze i ci, którzy używają swoich komputerów do zastosowań multimedialnych, powinni zwrócić szczególną uwagę na te dwie cechy i szukać wysokiej częstotliwości odświeżania (najlepiej 120 Hz) i niskiego czasu reakcji (5 ms lub mniej).

Kontrast.

Kontrast mierzy różnicę między najgłębszą czernią a najjaśniejszą bielą, jaką może wytworzyć ekran. Jest on przedstawiany jako stosunek, np. 1000:1. Im wyższy współczynnik, tym lepiej. Gdy kontrast jest wysoki, obrazy na ekranie wydają się jaśniejsze. Niektórzy producenci wyświetlaczy podają współczynnik kontrastu dynamicznego, który wydaje się znacznie bardziej imponujący. Współczynnik kontrastu dynamicznego może czasami wynosić 10000:1 lub więcej, ale mierzy on czystą czerń, gdy podświetlenie LED jest wyłączone i porównuje ją z najjaśniejszą bielą, gdy podświetlenie jest włączone. Chociaż jest to użyteczne, nie jest to liczba "rzeczywista" i należy uważać, aby nie porównywać współczynnika kontrastu dynamicznego ze współczynnikiem kontrastu, ponieważ są to dwie różne rzeczy. W przypadku wyświetlaczy LED rzeczywisty współczynnik kontrastu może być bardzo wysoki. Ponieważ nie wykorzystują one podświetlenia, mogą uzyskać czystą czerń i współczynnik kontrastu 300 000:1 lub więcej.

Jasność.

Jak sama nazwa wskazuje, jest to maksymalna jasność, jaką może osiągnąć Twój ekran. Wartość ta jest szczególnie ważna, jeśli korzystasz z komputera w pomieszczeniu, które jest już mocno oświetlone, ponieważ treść wyświetlana na ekranie musi wyróżniać się na tle jasności otoczenia, aby była dobrze widoczna. Jest ona mierzona w cd/m2. Im wyższa liczba, tym lepiej. Jeśli korzystasz z wyświetlacza w ciemnym pomieszczeniu, zawsze możesz zmniejszyć jasność.

Gama kolorów.

Nie musisz się martwić o to ustawienie, jeśli używasz komputera tylko sporadycznie. Jest to jednak ważne miejsce dla entuzjastów gier i profesjonalistów. Jest to w zasadzie paleta kolorów, którą może wyświetlić ekran. Ustawienie kolorystyczne mają trzy standardy: sRGB, Adobe RGB i NTSC, a także przez procentową część gamy kolorów, którą monitor może dokładnie wyświetlić. Jak to zwykle bywa, wyższe liczby są lepsze. Najbardziej wymagające z tych trzech standardów to Adobe RGB i NTSC; są to dwa standardy, na które zwracają uwagę przede wszystkim profesjonaliści zajmujący się edycją multimediów. Wyświetlacz o wysokiej gamie kolorów Adobe RGB zapewnia funkcje niezbędne do zaspokojenia potrzeb grafików i innych profesjonalistów zajmujących się edycją multimediów.

Kąt widzenia.

Jeśli siedzisz bezpośrednio przed ekranem, kąt widzenia nie ma większego znaczenia. Jeśli jednak patrzysz na niego z boku lub jeśli kilka osób patrzy na niego w tym samym czasie (w tym przypadku przynajmniej jedna osoba nie będzie znajdować się bezpośrednio przed ekranem), lepiej jest mieć większy kąt widzenia. Im wyższa liczba, tym większy kąt, pod którym można patrzeć na ekran bez zniekształcania wyświetlanego obrazu.

Antyrefleks.

Powierzchnia ekranu komputera jest dużą taflą szkła. Jeśli pracujesz w pomieszczeniu z kilkoma oknami lub źródłami światła, może być trudno zobaczyć tę taflę szkła z powodu wielu odbić. Ekran z powłoką antyrefleksyjną pomaga zmniejszyć odblaski i zmęczenie oczu. Zazwyczaj stosuje się matowe wykończenie, ale czasami używa się również folii.

Łączność.

Przy szukaniu nowego ekranu ważnym czynnikiem jest łączność. Wiele wysokiej klasy monitorów oferuje kilka opcji łączności, ale inne mają ograniczone porty wejściowe. Większość współczesnych monitorów komputerowych oferuje złącze HDMI do przesyłania obrazu i dźwięku o wysokiej rozdzielczości, wykorzystując te same kable, których używasz do podłączania akcesoriów do płaskiego telewizora. Inne popularne opcje cyfrowe to DVI (tylko obraz, bez dźwięku) i DisplayPort. Powinny być również dostępne szybkie porty USB-C, które są coraz częściej spotykane w nowszych komputerach. Aby zaspokoić tradycyjne potrzeby w zakresie łączności analogowej, wiele wyświetlaczy nadal oferuje port VGA. Wybierając monitor, wybierz taki, którego opcje łączności pasują do Twojego komputera, a najlepiej jedną z opcji cyfrowych, która obsługuje treści o wysokiej rozdzielczości. Adaptery są dostępne, ale zawsze łatwiej (i taniej) jest mieć wbudowane złącza.

Zużycie energii.

Elektryczność jest droższa niż kiedykolwiek, więc zużycie energii jest czynnikiem dla wielu ludzi. Ogólnie rzecz biorąc, im większy ekran i im wyższa rozdzielczość, tym więcej energii zużywa ekran komputera. Aby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy na rachunkach za energię elektryczną, wybierz monitor z certyfikatem ENERGY STAR. Standard ten oznacza, że zużywa on średnio o 25 procent mniej energii niż inne monitory komputerowe w tej klasie.

Opcje ustawień.

Do sporadycznego użytku wystarczający może być podstawowy monitor komputerowy na stałej podstawie. Jednak opcje regulacji mogą sprawić, że monitor będzie bardziej ergonomiczny i mogą być również ważną cechą, w zależności od tego, jak go używasz. Idealnie byłoby, gdyby monitor komputerowy mógł obracać się w przód i w tył na swojej podstawce, a także przechylać się w górę lub w dół. Pozwala to uzyskać dobry kąt widzenia i zminimalizować odblaski. Aby zapewnić sobie większy komfort oglądania, wybierz monitor, który umożliwia również regulację wysokości. Niektórzy użytkownicy biznesowi chcą mieć ekran, który można obracać, dzięki czemu można go używać w trybie portretowym, a nie tradycyjnym trybie poziomym.

Wiesław

 

 

Leave a Comment