Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Thermomix nie wyrabia ciasta – przyczyny /

chleby

Przy pomocy Thermomixa możemy przygotować niemal każde danie: gorące, ciepłe, słodkie, wytrawne. Dla tego niezwykłego robota kuchennego nie ma przepisów niemożliwych. Ale użytkownicy szczególnie cenią sobie Thermomix za funkcję wyrabiania ciasta. A co, jeśli Thermomix odmawia współpracy i nie chce wyrabiać ciasta? Jaka jest tego przyczyna? Co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Funkcja wyrabiania ciasta w Thermomixie nie działa – przyczyny

Przyczyn, dla których Thermomix nie chce wyrabiać ciasta, może być kilka. Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody, dla których funkcja wyrabiania ciasta w Thermomixie nie działa. Zapoznanie się z nimi może znacznie ułatwić rozwiązywanie problemu i zaoszczędzić nam wizyty w serwisie. Dlatego, jeśli nasz Thermomix nie wyrabia ciasta, nie panikujmy – przejrzyjmy dokładnie poniższą listę i postarajmy się ustalić źródło usterki:

1. Zbyt wysoka temperatura naczynia i jego zawartości – to może być zaskoczeniem dla niektórych, ale Thermomix nie uruchomi funkcji wyrabiania ciasta, jeśli naczynie miksujące lub składniki znajdujące się w nim mają temperaturę powyżej 60 stopni. Urządzenie doskonale zdaje sobie sprawę, że taka temperatura nie sprzyja wyrabianemu ciastu, a także ma na względzie nasze bezpieczeństwo (zagrożenie poparzeniem!). Funkcja wyrabiania ciasta zadziała tylko przy niższej temperaturze, zbliżonej do temperatury pokojowej.

2. Nieprawidłowa kolejność włączania programu – powodem, dla którego Thermomix nie chce włączyć funkcji wyrabiania ciasta (tryb interwał), może być nieprawidłowe ustawienie programu. Kolejność jest tu niezwykle ważna, dlatego w przypadku, gdy urządzenie odmawia aktywowania programu interwału, pamiętajmy, by upewnić się, że wciskamy przyciski w dobrej kolejności. By ustawić tryb interwału, najpierw musimy umieścić wszystkie składniki w misie, zamknąć pokrywę, ustawić pokrętło obrotów na pozycję „zamknięte naczynie”, a następnie ustawić czas wyrabiania ciasta. Dopiero wtedy należy nacisnąć przycisk z kłosem.

3. Otwarte naczynie miksujące – funkcja wyrabiania ciasta nie włączy się, jeśli uprzednio nie zamkniemy naczynia miksującego i nie zablokujemy pokrywy. Urządzenie nie będzie pracować przy odsłoniętej misie.

4. Przeładowanie naczynia – przepisy dla Thermomixa są pieczołowicie przygotowywane, a składniki dokładnie odmierzane, by nie przeciążyć urządzenia i uniknąć awarii. Gdy zdecydujemy się użyć Thermomixa do swojego autorskiego przepisu i nie będziemy ostrożni, możemy zablokować urządzenie. Zastanówmy się, czy nie przeładowaliśmy naczynia miksującego składnikami, ponieważ to może być przyczyna, dla której Thermomix nie chce wyrabiać ciasta

Thermomix nie wyrabia ciasta. Co robić?

Gdy Thermomix nie chce wyrabiać ciasta lub gdy w urządzeniu nie działa funkcja interwału, możemy wypróbować kilka sposobów, które pomogą odblokować urządzenie. Jeśli żaden z nich nie zadziała, koniecznie skontaktujmy się ze specjalistą, który na pewno będzie w stanie naprawić nasze urządzenie.

Co robić, gdy Thermomix nie wyrabia ciasta?

  • Jeśli funkcja interwału (wyrabiania ciasta) nie chce się włączyć, upewnij się, że pokrywa urządzenia jest zamknięta i zablokowana, a pokrętło ustawione na pozycji „zamknięte naczynie”.

  • Pamiętaj o kolejności włączania trybu wyrabiania ciasta!

  • Sprawdź, czy Thermomix jest podłączony bezpośrednio do kontaktu – wszelkie rozgałęźniki mogą osłabiać przepływ prądu przez urządzenie i wpływać negatywnie na pracę Thermomixa.

  • Upewnij się, że naczynie miksujące nie jest przeładowane składnikami na ciasto – najlepiej kieruj się przepisami i dokładnie odmierzaj ilości dodawanych produktów.

  • Jeśli misa Thermomixa została świeżo wyjęta ze zmywarki, poczekaj, aż ostygnie. Upewnij się, że urządzenie nie stoi bezpośrednio przy źródle ciepła – np. kuchence. Funkcja wyrabiania ciasta nie zadziała, gdy Thermomix będzie gorący!

  • Sprawdź, czy wszystkie elementy wyposażenia są prawidłowo umiejscowione – czy noże są stabilne, podstawa naczynia dobrze dokręcona i czy misa na pewno ma pokrywę.

Jeśli Thermomix przestał wyrabiać ciasto, ponieważ doszło do zalania urządzenia, pamiętaj, by działać błyskawicznie. Odłącz Thermomix natychmiast z gniazdka, zdejmij naczynie miksujące, a korpus odwróć do góry nogami, by usunąć resztki płynów z wnętrza urządzenia. Nie lekceważ zalania Thermomixa – to dość poważny problem, który może doprowadzić do awarii silnika. Jeśli zalejesz Thermomix i nie będzie chciał się on włączyć, najlepiej skontaktuj się z zaufanym serwisem.

Klaudia Augustyn

Leave a Comment