Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Najczęstsze przyczyny usterek głośników /

Najczęstsze przyczyny usterek głośników

Głośniki to dla każdego audiofila niemal świętość, a każda ich usterka to nie lada zmartwienie. Konstrukcje głośnikowe mogą posłużyć przez długie lata, ale to nie świadczy, że nie są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia i awarie. Masz problem ze swoimi głośnikami? Sprawdź, gdzie może leżeć problem – przedstawiamy najczęstsze przyczyny usterek głośników.

Usterki głośników – najczęściej zgłaszane problemy

Posiadacze zarówno kolumn głośnikowych, jak i głośników podstawkowych zgłaszają się do serwisów z rozmaitych powodów. Istnieją jednak pewne awarie, które pojawiają się nadzwyczaj często. Mowa tutaj przykładowo o ściszonym dźwięku jednej z kolumn czy o występowaniu różnego rodzaju artefaktów. Jedną z potencjalnych przyczyn takiego stanu rzeczy, są uszkodzenia mechaniczne, ale zdarza się również, że usterkę wywołał uszkodzony wzmacniacz. Niektórym rodzajom usterek można skutecznie zapobiegać – lwia część awarii niestety wynika z nieodpowiedniej eksploatacji i niedopatrzeń użytkownika. Dlatego bardzo ważne jest korzystanie ze sprzętu audio w sposób zgodny z zaleceniami producenta, zachowując dużą dozę ostrożności. Urządzenia audio to z reguły wartościowy sprzęt, dlatego naprawy poważnych uszkodzeń nie będą należały do najtańszych; bardzo drogie mogą być elementy, które będzie trzeba wymienić.

Jeden z głośników gra ciszej

  • Taki problem może wynikać z ustawień wzmacniacza. Sprawdź, czy balans ustawiony jest na zerowej pozycji.
  • Akustyka pomieszczenia również może w pewnym stopniu przyczynić się do tego zjawiska. Ustawienie mebli, rodzaj powierzchni, odległość od przedmiotów znacząco wpływają na dźwięk, przez co jedna z kolumn może dominować. Problemy z akustyką są bardzo częste, mało kto adaptuje pomieszczenie wyłącznie do odsłuchów swojego sprzętu. Nasz zestaw audio ustawiamy przeważnie w salonie, a to nie jest idealne miejsce dla głośników.
  • Zwróć uwagę również na kable – element niedoceniany i niepozorny, jednak w torze audio mający ogromny wpływ na efekty dźwiękowe. Jakiekolwiek uszkodzenie kabla będzie przyczyniać się do poważnych problemów z dźwiękiem – również do ściszenia jednego z głośników.
  • Upadek jednego z głośników mógł sprawić, że doszło do rozklejenia magnesu głośnika, przyczyniając się do unieruchomienia membrany. Dźwięk może być wtedy przyciszony, choć zdarza się, że nie ma go wcale.
  • Usterka wzmacniacza również może być przyczyną problemu. Jeżeli masz taką możliwość, podłącz swoje kolumny do innego wzmacniacza i sprawdź, czy jedna z nich w dalszym ciągu gra ciszej.

Przegrzanie, przesterowanie głośników – jak do tego dochodzi?

Przegrzanie głośników to wcale nie jest zjawisko niespotykane, chociaż wiele osób twierdzi, że to zwykły mit. Takie przegrzanie wynika oczywiście z błędów użytkownika, a mianowicie ze zbyt głośnego słuchania muzyki. Bardzo wysoki poziom głośności może być zbyt dużym obciążeniem dla kolumn przeznaczonych do użytku domowego; to głośniki estradowe są przystosowane do tego typu eksploatacji. Niestety często zdarza nam się testować granice naszego sprzętu, sprawdzać „na co go stać”. Właśnie wtedy może dojść do uszkodzenia – najczęściej głośnika odpowiadającego za wysokie tony, chociaż to samo może spotkać również zwrotnicę. Najgorsze, co możemy zrobić, to głośne słuchanie muzyki, mimo pojawienia się zniekształceń. Jeżeli dźwięk nie jest czysty, „charczy”, to należy jak najszybciej zareagować i zmniejszyć poziom głośności.

Głośniki mogą zniekształcać dźwięk podczas krótkiego i bardzo głośnego słuchania muzyki. Dochodzi wtedy do napuchnięcia i przegrzania cewki, która ociera się o szczelinę, w której pracuje. Cewka ta może się spalić właśnie podczas głośnego słuchania muzyki, a to z kolei doprowadzi do odkształcenia się membrany (wskutek działania wysokiej temperatury). Rolą użytkownika sprzętu audio jest wyłapywanie już pierwszych zniekształceń dźwięku oraz szybkie reagowanie w razie problemów.

Brak dźwięku z głośników – możliwe uszkodzenie mechaniczne

Upadek głośników czy jakiekolwiek uszkodzenie fizyczne obudowy niestety prowadzą do poważnych problemów. Po upadku głośniki mogą grać ciszej, chociaż może to również skutkować całkowitym brakiem dźwięku. Wynika to z rozklejenia magnesu głośnika i unieruchomienia membrany. Problem można rozpoznać poprzez próbę poruszenia membraną. Jeżeli dojdzie do rozklejenia obudowy – powstanie szczelina przepuszczająca sprężane przez głośniki powietrze, a w efekcie pojawią się różne szelesty. Jest tutaj tylko jeden sposób na zapobieganie tego typu problemom – zachowanie szczególnej ostrożności, czy to podczas transportu kolumn, czy w trakcie ich przenoszenia. Warto w tym celu używać oryginalnych kartonów i folii bąbelkowej. Uważaj, aby nie narażać sprzętu na wstrząsy czy otarcia. Warto jednak pamiętać o tym, że przyczyn niedziałających głośników może być bardzo dużo – zdarzają się egzemplarze uszkodzone fabrycznie. Może się zdarzyć, że wina leży po stronie wzmacniacza, źródła, a nawet uszkodzonych kabli, czy nieodpowiedniego podłączenia.

Brzęczenie głośników

Jeżeli z głośnika dobiega brzęczenie, mogło się zdarzyć, że do jego wnętrza dostało się jakieś ciało obce. Nasze pociechy najczęściej przyczyniają się do takich problemów – podczas zabawy wrzucają do głośników papierki, małe piłeczki czy inne przedmioty. Czasami okazuje się, że przyczyną brzęczenia jest niedokręcona śrubka lub terminal głośnikowy. Warto udać się do profesjonalnego serwisu, w którym przeprowadzona zostanie dokładna diagnoza usterki, a w razie potrzeby usunięty zostanie przedmiot, który dostał się do głośnika.

Nie działają głośniki kina domowego – co możesz zrobić?

Zestaw kina domowego to bardzo popularny sprzęt, chętnie kupowany przez konsumentów. Efekty oferowane przez kino domowe potrafią zachwycić, a podczas domowego seansu filmowego możemy poczuć się niemal jak w kinie. Najczęściej spotykany jest zestaw 5.1, co oznacza, że posiadamy głośnik centralny, dwie przednie i boczne kolumny oraz subwoofer. (w zestawie 7.1 znajduje się dodatkowa para kolumn tylnych). Czasami zdarza się, że kilka z głośników nie działa, a często wynika to z nieprawidłowych ustawień – nie zawsze jest to oznaką awarii sprzętowej. Warto upewnić się, że w menu kina domowego włączona jest opcja dźwięku przestrzennego (procedura ta będzie wyglądać trochę inaczej w zależności od producenta). Przyczyna może leżeć w odtwarzaczu, część z tych urządzeń oferuje wyłącznie tryb dwukanałowy, jeżeli podłączone są do gniazda AUX.

Warto pamiętać, że nie wszystkie seriale i programy telewizyjne zapewniają tryb przestrzenny, podobnie jak płyty CD (chyba że mają oznaczenie 5.1). Warto również przeprowadzić test głośników, dzięki temu sprawdzisz ich działanie (szczegóły znajdziesz na stronie producenta lub w menu). Jeżeli Twoje głośniki nie działają, upewnij się, że wszystko w zestawie podłączone jest poprawnie, a kable nie uległy uszkodzeniu. Jeżeli wykluczysz takie drobne usterki, to być może doszło do uszkodzenia gniazda, odtwarzacza, odbiornika lub samych głośników. Oczywiście konieczna będzie wizyta w serwisie, ponieważ naprawa takiego sprzętu jest bardzo skomplikowana. Specjalista oceni, gdzie dokładnie leży źródło problemu, a następnie przedstawi Ci najskuteczniejszą formę naprawy.

Awaria głośników – zaufaj specjaliście

Jeżeli Twoje głośniki uległy jakiejkolwiek awarii, najgorsze, co możesz zrobić w takiej sytuacji to samodzielna naprawa. Usunięcie przyczyny awarii głośnika wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia, a także użycia specjalistycznych narzędzi. Bez tego możemy wyrządzić jeszcze większe szkody i doprowadzić do poważnych usterek. Zawsze warto korzystać z usług wykwalifikowanych specjalistów, którzy znajdą najlepsze rozwiązanie i sprawnie naprawią Twój sprzęt.

Leave a Comment