Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Różnice między technologiami 4K, UHD, SUHD, Super UHD i OLED. /

Rozdzielczość 4K, UHD, SUHD, Super UHD i OLED

Postęp w dziedzinie technologii telewizyjnych jest bardzo szybki.  Wśród szerokiej oferty telewizorów 4K, UHD, SUHD i OLED można się szybko pogubić. Możemy nawet zapomnieć o naszych własnych potrzebach.

Kiedy przychodzi czas, aby wejść do sklepu największą trudnością jest zrozumienie różnic między warunkami, które firmy proponują. Niekiedy nawet tworzą własne terminy, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Jednak technologie, których używają, są czasami takie dokładnie takie same. Aby lepiej dostrzec terminologię pomiędzy różnymi produktami oferującymi wysoką rozdzielczość, wyjaśnimy kilka faktów, które pomogą Ci dokonać rozróżnienia.

Co to jest 4K i Ultra HD?

Od dobrych kilku lat HD na dobre zagościło na głównym rynku konsumenckim. Jest to wysoka rozdzielczość, która charakteryzuje się definicją 720 pikseli, co oznacza 1280 linii poziomych na 720 linii pionowych. Im wyższa rozdzielczość, tym większy przepływ i objętość przetwarzana przez obraz. Jeśli chodzi o HD w 1080 pikselach, reprezentuje on 1920 linii poziomych na 1080 linii pionowych. Teoretycznie, logicznie rzecz biorąc, rozdzielczość powinna być wyższa. W praktyce nasze oko nie widzi dużej różnicy.

Od czasu pojawienia się 4K, UHD (Ultra HD) i SUDH (Super Ultra HD) powinniśmy spodziewać się ponad 4000+ pionowych linii rozdzielczości. A co z UDH i SUPHD? Nie ulega wątpliwości, że marketing przejął kontrolę. Terminologia nie jest tak naprawdę tym, czym jest sama technologia. Mówi się, że 4K to 4000 linii, jednak w realnym świecie telewizory oferują ekrany o rozdzielczości 3820 linii na 2160 linii. Czy więc firmy próbują wprowadzać konsumentów w błąd? Tak i nie. Rzeczywiście, termin 4K brzmi znacznie lepiej i jest łatwiejszy do zapamiętania oraz rozróżnienia niż stwierdzenie, że telewizor ma np. 2190 pikseli. Jednak 4K nie jest rozdzielczością, jaką powinno być. To część strategii marketingowej firm, aby poszczególne specjalistyczne terminy uczynić własnymi.

Czy istnieje rzeczywista różnica 4K?

Pomiędzy terminami UHD, SUHD i 4K, może zabrzmi to nieco rozczarowująco, rozdzielczość jest taka sama. Mówimy tu o jakości 3840 na 2160 pikseli. Dlaczego używane są inne terminy? Czy chodzi o to, aby przytłoczyć klienta, wyróżnić się i sprawiać wrażenie, że jest się najlepszym na rynku? W pewnym sensie tak. Dla przykładu: Samsung wykorzystuje technologię UHD, która jest oficjalnym terminem branżowym. Więc skąd się wzięło "S" z przodu, SUHD? Wszystko to wydaje się być zgodne z podejściem marketingowym Samsunga, który umieszcza "S" dla każdego z ich produktów, takich jak np. Samsung Galaxy S7 Edge. Jednak przez użycie tej nazwy klienci od razu myśleli, że właśnie pojawiła się nowa kategoria telewizorów. LG również właśnie wypuściło nowy produkt z nazwą Super HD, czyżby zostali wprowadzeni w błąd przez Samsunga, że właśnie pojawiła się nowa rozdzielczość? Wszystko wskazuje na to, że jest to możliwe. W rzeczywistości rozdzielczość ta jest po raz kolejny identyczna z UHD. Innymi słowy, czy widzisz SUHD, Ultra HD, UHD, 4K lub 4K UHD, Ultra HD HDR, wszystkie są identyczne pod względem liczby pikseli na linię.

Nowy gracz – OLED.

Telewizory proponowane na przykład przez głównych producentów wyróżniają się designem swoich ekranów. Większość telewizorów 4K, SUHD i innych, wykorzystuje ekran LCD. Obsługuje ciekłe kryształy, które są podświetlane silnym podświetleniem LED. Jedną z głównych cech tego typu ekranów jest to, że są one naprawdę cienkie, lekkie i mogą łatwo dopasować się do każdego pomieszczenia i oświetlenia otoczenia, ponieważ są bardzo jasne.

Najistotniejszą cechą wyróżniającą telewizory OLED jest to, że są one organiczne. OLED to skrót od "Organic Light Emitting Diode" (organiczna dioda elektroluminescencyjna). Innymi słowy, każdy organiczny piksel świeci indywidualnie. Rezultat jest naprawdę imponujący, ponieważ pozwala na bardziej precyzyjne oświetlenie, jaśniejsze kolory i lepsze dostosowanie do oświetlenia otoczenia. Nie jest wymagane podświetlenie. Podobnie jak inne telewizory, są one bardzo cienkie i lekkie.  To sprawia, że technologia OLED jest doskonałym wyborem, jeśli masz duży salon, który w ciągu dnia dobrze oświetlony.

Zanim zdecydujesz się na zakup.

Jeśli masz już telewizor 4K, to znaczy, że jesteś w czołówce technologii, jeśli chodzi o rozdzielczość. Jeśli jednak planujesz zakup telewizora w najbliższym czasie, rozważ zakup telewizora z 4K HDR, który naprawdę oferuje jeszcze bardziej realistyczny obraz. Pamiętaj, że marketing odgrywa ważną rolę w nazewnictwie produktów. Nie chodzi o to, aby Cię zdezorientować. Jednak powinno się pamiętać, że firmy chcą wyglądać, jakby były najlepsze, nawet jeśli oferują taką samą jakość. Zachowaj roztropność, a przede wszystkim poświęć czas na dobre zakupy. Kup produkt, który Ci odpowiada, a nie taki, do którego firma próbowała Cię przekonać.

Wiesław

Leave a Comment