Przejdź do treści
Wczytuję...

Ścieżka nawigacyjna

Start / Blog / Jaką ilość pamięci RAM wybrać dla swojego komputera? /

pamięć RAM

Pamięć RAM jest motorem napędowym komputera. Szybkość wykonywania programu zależy od tego kluczowego elementu. Aby określić właściwą ilość pamięci RAM, trzeba znać różne cechy pamięci RAM. Ten artykuł jest przewodnikiem wyjaśniającym, który pomoże Ci wybrać komputer z odpowiednią ilością pamięci RAM dla Twoich potrzeb.

Rola pamięci RAM w komputerze.

Pamięć ta jest głównie używana do przechowywania tymczasowych informacji. Dane te są automatycznie usuwane po wyłączeniu komputera. RAM to skrót od Random Access Memory. Jest to pamięć o dostępie swobodnym, jeden z kluczowych elementów komputera. Występuje w postaci paska. Zapisane dane znikają po przetworzeniu informacji. Zdolność komputera do szybkiego przetwarzania danych zależy zatem od ilości pamięci RAM, jaką posiada. Ta tak zwana pamięć "flash" sprawia, że komputer działa bardziej płynnie!

Do czego wykorzystywana jest pamięć RAM?

Pamięć RAM jest przestrzenią, w której przechowywane są dane właściwe dla wykonywanych lub przetwarzanych plików. Wyobraźmy sobie, że komputer nie posiada pamięci RAM, wszystkie dane byłyby wtedy wczytywane z dysku twardego. To zajęłoby sporo czasu na załadowanie. Komputer, który ma zostać uruchomiony, pobierze instrukcje do wykonania z pamięci RAM. Pamięć RAM posiada ultraszybką zdolność odczytu, która znacznie przewyższa możliwości dysku twardego.

Dlaczego wybór odpowiedniej ilości pamięci RAM jest tak ważny?

Bez pamięci lotnej, komputer nie będzie działał. RAM jest kluczową częścią wewnętrznego urządzenia komputera, ważne jest, aby dokładnie przemyśleć jej wybór w celu zapewnienia dobrej wydajności komputera. Obecnie dyski twarde stają się coraz szybsze i szybsze. Przejście na SSD zwiększa wydajność dysków twardych, którym wciąż daleko do ultraszybkiej pamięci RAM.

Użytkowanie dyktuje wybór.

Aby wybrać komputer z odpowiednią pamięcią RAM, musisz wziąć pod uwagę swoje potrzeby użytkowe. Każdy użytkownik ma bowiem swoje potrzeby, którymi musi się kierować przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Pamięci RAM ewoluowały z czasem, dodając funkcje, które uczyniły je bardziej wydajnymi, jedna po drugiej. DDR (Double Data Rate, technika przyspieszania podzespołów komputerowych) została wycofana z użycia w 2005 roku. DDR2 zastąpił wtedy poprzedni model z dwukrotnie wyższą prędkością transferu danych. DDR2 osiągnęła częstotliwość 200 MHz. W 2007 roku po raz pierwszy wprowadzono na rynek pamięć DDR3 o poborze mocy 40 razy niższym niż DDR2 i prędkości do 2133 Mhz. Dziś jesteśmy na końcu epoki DDR3 i na początku generacji DDR4. Standard skłania się ku intensywnemu wykorzystaniu DDR4. Nowe komputery bardzo często wyposażone są w DDR4.  Ten ostatni charakteryzuje się znacznym wzrostem wydajności w porównaniu do poprzednich standardów.

Częstotliwość.

Częstotliwość pamięci RAM to liczba cykli zegara na sekundę. Im wyższa częstotliwość, tym szybsze będzie przetwarzanie danych. W większości modeli innych niż Apple można zmienić lub zwiększyć pamięć RAM, jeśli chcesz mieć bardziej responsywny komputer. W przypadku modernizacji warto sprawdzić kompatybilność płyty głównej z pamięcią RAM, aby zapewnić jej prawidłowe działanie. Dla najlepszej optymalizacji zaleca się wybranie najwyższej częstotliwości, przy której płyta główna będzie w stanie się dostosować.

Opóźnienie.

Inną cechą pamięci lotnej jest jej opóźnienie. Charakterystyka ta określa czas wykonania zapytań lub poleceń. Im mniejsze opóźnienie, tym lepiej dla wydajności komputera. Po pierwsze, użytkownik, który głównie chce wykonywać zadania związane np. z przetwarzaniem tekstów i zadaniami biurowymi, nie będzie potrzebował dużej ilości pamięci RAM. 4 GB lub 8 GB pamięci RAM jest wystarczające do wykonania tych zadań i do prawidłowego działania tych programów.

Innym profilem użytkownika jest "gamer". Ponieważ gry bardzo intensywnie wykorzystują pamięć RAM, komputery dla graczy koniecznie muszą być wyposażone w dużą ilość pamięci RAM, aby ich działanie było bardziej płynne. Obecnie do tego typu zastosowań pożądana jest minimalna ilość 16 GB. Należy również pamiętać, że karta graficzna jest bardzo ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze komputera dla gracza. 

Wreszcie użytkownicy, którzy zajmują się edycją wideo lub tworzeniem grafiki, potrzebują 16 GB lub nawet 32 GB pamięci RAM, aby komputery działały z pełnym potencjałem! Rzeczywiście, oprogramowanie do edycji i tworzenia wizualizacji, takie jak niektóre aplikacje pakietu Adobe, potrzebują takich ilości pamięci RAM, aby zapewnić nieskazitelne renderowanie.

Podsumowanie.

Krótko mówiąc, wybór pamięci RAM jest podyktowany użytkowaniem! Każdy profil użytkownika może określić ilość pamięci RAM, której naprawdę potrzebuje. Odpowiednia ilość pamięci RAM zoptymalizuje wydajność komputera, zapewniając jego płynne użytkowanie.

Wiesław

Leave a Comment